Coraz częściej stosowane rozwiązania energooszczędne w domach jednorodzinnych mają negatywny wpływ na wentylację pomieszczeń. Szczelna stolarka okienna i drzwiowa, ocieplone przegrody uniemożliwiają grawitacyjną wymianę powietrza. Aby dom energooszczędny przynosił wyłącznie korzyści, bez ryzyka dla naszego zdrowia i niebezpieczeństwa powstawania pleśni na ścianie, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
System wentylacji, który w sposób mechaniczny wymusza wymianę powietrza i wyposażony dodatkowo w rekuperator, umożliwiający odzyskiwanie ciepła (rekuperację), sprawia, że domy energooszczędne są bezpieczne dla zdrowia i samopoczucia swoich mieszkańców. W pomieszczeniach nie koncentrują się takie składniki powietrza, jak dwutlenek węgla, para wodna czy inne związki chemiczne, wydzielane z materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia.
Co istotne, dom wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną jest również przyjazny dla alergików. Wentylacja mechaniczna filtruje bowiem powietrze z kurzu i alergenów. Warto również zwrócić uwagę, że dzięki działanie takiego systemu wyklucza konieczność wietrzenia pomieszczeń poprzez otwieranie okien – w ten sposób chroniąc alergików przed uciążliwymi pyłkami nawiewanymi przez okno.
Kolejną niebagatelną zaletą wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem jest znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania. Ma na to wpływ kontrolowany sposób wentylowania pomieszczeń, odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i podczas wykraplania wilgoci.
Odzysk ciepła – jak to możliwe? Jak działa rekuperator?
Instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej składa się głównie z takich elementów, jak:
– czerpnia, służąca do zasysania z zewnątrz świeżego powietrza,
– wyrzutnia, służąca do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz,
– centrala wentylacyjna z rekuperatorem,
– kanały główne, czyli odcinki kanałów dochodzące bezpośrednio do centrali po stronie nawiewu, wywiewu, wlotu i wylotu,
– anemostaty nawiewne i wywiewne, umożliwiające sterowanie ilością powietrza nawiewanego i usuwanego.
Sercem wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna z rekuperatorem.
Nawiewane do wnętrza świeże powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, czyli właśnie rekuperator, gdzie ogrzewane jest powietrzem usuwanym z domu. Co istotne, system nie miesza powietrza usuwanego ze świeżym, zapewniając pomieszczeniom optymalne warunki. Dzięki odzyskowi ciepła oszczędzamy energię, a co za tym idzie, płacimy znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

(W budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Powietrze z zewnątrz i powietrze usuwane przepływają w nich naprzemianlegle między płytami. schemat:Pro-Vent)
Jak dobrać rekuperator do domu?
Dobierając odpowiednią centralę wentylacyjną z rekuperatorem, wraz z projektantem instalacji powinniśmy wziąć pod uwagę:
– ciężar urządzenia,
– wytwarzany przez centralę hałas (renomowani producenci oferują centrale, w których znajdują się ciche wentylatory i dobrze wytłumiona obudowa),
– poziom odzysku ciepła (powinny być podane wykresy sprawności wymiennika ciepła dla tzw. powietrza suchego)
– zużycie prądu (pamiętajmy, że urządzenie pracuje 24 godziny na dobę!),
– koszty i dostępność filtrów powietrza (zwykle należy je wymieniać co kwartał),
– niezawodność wentylatorów.
NA NASTĘPNEJ STRONIE:
ZOBACZ PROJEKT INSTALACJI WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z REKUPERATOREM
DLA DOMU Z PODDASZEM
Dodaj komentarz