Start Arrow Finanse i prawoArrowNieruchomości i prawoArrow Remont domu 2

Remont domu 2

Wymiana okien

Nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, ale musimy zgłosić wymianę okien w odpowiednim urzędzie (gmina lub starostwo). Jeśli natomiast chcemy zmienić kształt okien, czyli wymienić okrągłe na np. prostokątne, być może zostaniemy zobligowani przez architekta z gminy do uzyskania pozwolenia. Kształt okien ma bowiem wpływ na wygląd budynku, a to powoduje zmianę w wyglądzie okolicy.

Elewacja

Podobnie rzecz się ma z remontem elewacji. Jeżeli chcemy pomalować elewację na ten sam (bądź zbliżony) kolor wystarczy, że zgłosimy to do gminy czy starostwa. Natomiast jeśli kolor będzie inny, zdecydowany i „bijący po oczach” organ nadzoru budowlanego może nie udzielić nam na to zgody.

Pamiętajmy, że inne prace elewacyjne, jak np. ocieplanie budynku wymaga od nas uzyskania pozwolenia.

Nadbudowa, rozbudowa lub przebudowa domu

Czy w górę czy w bok chcemy rozbudować nasz dom, potrzebujemy przejść dokładnie przez te same formalności, co rozpoczynając budowę: a więc uzyskujemy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dostarczamy projekt budowlany i otrzymujemy (bądź nie) pozwolenie na budowę.

Ogrodzenie

Jeśli chodzi o remont istniejącego ogrodzenia, to zasadniczo nie podlega on zgłoszeniu. Jednak jeśli w zakres wykonywanych prac będzie wchodziła odbudowa lub rozbudowa ogrodzenia, zgodnie z definicją „budowy”, którą podaje prawo budowlane, zgłoszenie do właściwego organu jest niezbędne.

Kominek

Jeżeli budując kominek, korzystamy z istniejących przewodów kominowych, nie potrzebujemy pozwolenia, wystarczy jedynie zgłosić nasza zamiar do urzędu gminy.

Jeśli jednak wymagana jest budowa nowego komina, to pozwolenie na budowę jest konieczne. Otrzymamy je na podstawie projektu architektoniczno-budowlanego. W tym przypadku nie musimy występować o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 23, 2008
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: nieruchomości i prawo