Start Arrow Budowa domuArrow Remont mieszkania – ciepło w zimie

Remont mieszkania – ciepło w zimie

Wiosna to nie tylko czas wypoczynku, to także czas, który wielu z nas przeznacza na dawno planowane remonty. Nie tylko odświeżamy nasze mieszkania, ale i przeprowadzamy radykalne zmiany.

Eksperci Warszawskiego Ciepła zachęcają do tego, by już teraz pomyśleć o zimie i dobrze się do niej przygotować.

Długie, ciepłe dni sprzyjają gruntownym remontom. Przygotowując remont, warto zaplanować także takie prace, które w znaczącym stopniu wpłyną na efektywne wykorzystanie ciepła zimą. Tak, by jak najmniej tego ciepła zostało utracone. Racjonalne zarządzanie ciepłem w domu ma korzystny wpływ nie tylko na płacone przez nas rachunki (powinny one ulec zmniejszeniu), ale i na otaczające nas środowisko.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 • Okna

Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej ciepła. Stare, nieszczelne okna powodują utratę znacznych i odczuwalnych ilości ciepła. Im większe mamy okna w domu i im więcej – tym większa powierzchnia, poprzez którą może następować utrata ciepła. Obecnie mamy do wyboru okna plastikowe oraz (droższe) okna drewniane. Oba typy okien zapewniają dużą oszczędność ciepła, a przez to obniżenie kosztów, które może sięgać nawet do  50%. Warto zainwestować w nowe, szczelne okna – tutaj tylko fantazja i pojemność naszej kieszeni mogą nas ograniczać.

(Szczelne okna i rolety to dodatkowe zabezpieczenie przed utrayą ciepła)

(Szczelne okna i rolety to dodatkowe zabezpieczenie przed utrayą ciepła)

Zamontowanie nad grzejnikami dużych parapetów lub półek, zatrzyma ciepłe powietrze. Dzięki nim nie będzie ono uciekać do góry, a rozprzestrzeni się na całe pomieszczenie.

Wielu mieszkańców bloków montuje, za zgodą administracji, rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane, nie dość, że stanowią ochronę przed włamaniem, to sprzyjają racjonalnemu korzystaniu z ciepła.  Producenci rolet podają, że dzięki nim  można zaoszczędzić nawet do 40% ciepła.  Tworzą one dodatkową, szczelną  warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego chłodnego wiatru.

 • Grzejniki

Po pierwsze – warto zainwestować w dobre grzejniki. Specjalista oceni, czy nasze grzejniki nie wymagają wymiany. Wymiana taka powinna zostać uzgodniona z administracją, a wakacje są najlepszym momentem na taką zmianę.

Po drugie – przy okazji remontu dobrze jest oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną emulsją. Wbrew pozorom, nawet tak niewinna rzecz jak nadmierna ilość farby na kaloryferze może w pewnym stopniu wpłynąć na ogrzanie naszego mieszkania.

Po trzecie – koniecznie należy pozbyć się wszelkich osłon grzejników. One także stanowią przeszkodę dla swobodnego ogrzewania naszych pokoi. Jeżeli uważamy, że nasze kaloryfery są nieestetyczne, lepiej zainwestować w nowe niż przysłaniać je osłonami.

Po czwarte – w większości mieszkań grzejniki umieszczane są pod oknami. Trudno w to uwierzyć, ale prawie połowa ciepła ucieka przez to na zewnątrz lub, w przypadku gdy kaloryfer przylega do ściany sąsiada, ogrzewa także jego mieszkanie. Łatwo sobie wyobrazić, jakie generuje to utraty ciepła. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie termoizolacyjnych ekranów zagrzejnikowych, które nie pozwalają ciepłu wydostawać się przez ścianę, dzięki czemu znaczenie ograniczają jego utratę.

(Duży parapet uchroni przed utratą ciepła przez okna)

(Duży parapet uchroni przed utratą ciepła przez okna)

Po piąte – warto zainwestować w termostatyczne zawory grzejnikowe, dzięki którym łatwiej nam dostosować temperaturę do naszych preferencji.  Dzięki temu w pokojach używanych rzadziej można ustawić niższą temperaturę, niż np. w łazience. Obniżenie temperatury o 1°C pozwala zaoszczędzić około 5% ciepła.

Co może zrobić administracja?

 • Termomodernizacja

Termomodernizacja to inaczej docieplenie bloku. Jest to proces przeprowadzany przez  administrację i polega na zewnętrznym dociepleniu budynku. Termomodernizacja może pozwolić zaoszczędzić nawet do 20% ciepła. Warto dowiedzieć się w naszej administracji, kiedy planowane jest docieplenie naszego bloku.

 • Przegląd instalacji wewnętrznych

Latem SPEC dokonuje przeglądów sieci ciepłowniczej. Warszawska sieć ciepłownicza to niemal 1700 km rur przebiegających pod ziemią. Regularna konserwacja sieci pozwala unikać tzw. strat ciepła na przesyle i jest gwarancją tego, że w chłodne dni w naszych mieszkaniach będzie ciepło. Także nasza administracja może zadbać o wewnętrzną instalację grzewczą – lato jest najlepszym momentem na przegląd. Usunięcie ewentualnych uszkodzeń i renowacja instalacji zapewnia oszczędności w naszym domowym budżecie. Takich przeglądów może dokonać także Pogotowie Ciepłownicze SPEC, dzięki osobno zawartej z administracją umowie.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, by już latem zatroszczyć się o spokój i ciepło w jesień i zimę. Wiele z nich nie generuje dużych kosztów, niektóre związane są z nakładami finansowymi. Nawet wprowadzenie jednej ze zmian już pozwoli nam efektywniej wykorzystać ciepło.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

 • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

 • Promocja

  Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

 • Promocja

  Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

 • Plafon LED CLEO DR375 DĄB 3000K

 • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

 • Promocja

  Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu