Z forum moj.dom.pl: – Obecnie mam na podłodze w pokoju, który szykuje dla dziecka, parkiet. Nie nadaje się on do ponownego cyklinowania i muszę go wymienić. Zerwałem już fragment, by położyć podłogę dębową Boen. Ale niestety parkiet jest przyklejany na smołę (lepik), sam nie wiem, jaka jest poprawna nazwa. Podobno jest to rakotwórcze… Jak to usunąć?
Ekspert radzi:
Czesław Bortnowski
mistrz parkieciarstwa
rzeczoznawca
właściciel firmy Parkiety Bortnowskiego
Wszelkie parkiety w Europie montowane były na lepiszcza smołowe od końca wojny do połowy lat 90-tych w krajach komunistycznych, a w Europie zachodniej do początków lat 80-tych. Dzisiaj wiele mieszkań i domów oraz budynków użyteczności publicznej jest skażona takimi parkietami. Parkietami, które trują zawsze.
Lepiszcza te pozyskiwano z mieszaniny stałych i ciekłych węglowodorów oraz ich pochodnych występujących w naturalnych kopalniach lub stanowiące produkty przeróbki paliw stałych (węgla, torfu i drzewa) oraz ropy naftowej. Podstawowym składnikiem tych lepiszczy są węglowodory aromatyczne jedno lub wielopierścieniowe i ich pochodne. W składzie znajdują się ponadto wysoce niebezpieczne związki jak rakotwórcza substancja benzopiren oraz inne pozostałe po rozfrakcjonowaniu smoły paki.

(Dzisiaj wiele mieszkań i domów oraz budynków użyteczności publicznej jest skażona parkietami montowanymi na lepiszcze smołowe.)
Te lepiszcza postrzegamy dzisiaj jako wysoce szkodliwe dla zdrowia. Że są szkodliwe niech świadczy fakt, że pył po mechanicznym usuwaniu z podkładów powinien być przekazywany do specjalnej utylizacji. Powinniśmy zdecydowanie usuwać stare lepiszcza smołowe i parkiety nimi przyklejane!
Metody usuwania
Mechaniczne usuwanie lepiszcza smołowego może być dwojakie. Można całkowicie wykuć podkład cementowy i zutylizować go. Po tym zabiegu wylewamy nowy podkład. Ta metoda jednak znacznie opóźnia prace parkieciarskie, przesuwając je do chwili wyschnięcia cementu, tj. o minimalny czas ok. 4 tygodni.
Można również wyfrezować podkład z resztek takiego kleju i wylać potem masę samopoziomującą. W tym wypadku prace parkieciarskie są możliwe w ciągu 3-4 dni. W czasie frezowania należy zachować ostrożność.
Przepisy BHP wskazują, aby to robić w masce przeciwpyłowej i nie dłużej niż 6 godzin dziennie. Prace powinny się odbywać zawsze z asystą solidnego odkurzacza przemysłowego. Właściwie filtr do takich prac powinien mieć zdolność zatrzymywania pyłów o wielkości 1 mikrona lub mniejszych.
Zdaniem naukowców, benzopiren jest przyczyną ponad 20 chorób lub grup schorzeń. Szkodzi płucom, krtani, gardłu, przełykowi, jamie ustnej, pęcherzowi moczowemu i trzustce. Często powoduje nowotwory żołądka, nosa, wargi, miąższu wątroby, a nawet białaczkę. Wpływa w znacznym stopniu na alergię i stany zapalne.
Wielu użytkowników i pseudoparkieciarzy powie, że właściwie zagrożenia nie widać, a występuje ono przecież pod parkietem, wiec są małe szanse by wpływało na zdrowie. Tacy wykonują kolejną renowacje posadzki nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Liczą na to, że jak zaszpachlują szczeliny i polakierują drewno lakierem to zapach zniknie. Może trochę go ograniczą, ale benzopiren, który bije na głowę wszystkie znane substancje rakotwórcze, oddziaływać będzie nadal…
Dodaj komentarz