Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Remont posadzki bez usuwania płytek

Remont posadzki bez usuwania płytek

Czy jest możliwy remont posadzki bez kucia płytek ceramicznych, jeśli jastrych pod nimi bądź sama okładzina odspaja się od podłoża?

Przeczytaj także: 

Ponowne przytwierdzenie jastrychów czy okładzin ceramicznych lub kamiennych do podłoża, wymaga często gruntownego remontu, łącznie z wymianą płytek. Pochłania to dużo pracy i kosztów.

Jeżeli wiemy, że renowacji wymaga tylko część posadzki, możemy naprawić ją bez konieczności kucia płytek za pomocą specjalnych środków iniekcyjnych.

Środek iniekcyjny do wypełniania pustek pod płytkami można stosować do wypełniania drobnych pęknięć w klejowej zaprawie cienkowarstwowej, porów w zaprawie grubowarstwowej i pustych przestrzeni w jastrychu. Jest bezpieczny pod wrażliwe na przebarwienia kamienie naturalne, można go również stosować na ogrzewanie podłogowe. Nie poleca się go do podłoży wrażliwych na wilgoć np. do podłoży drewnianych.

Uzupełnianie pustek pod okładziną

Uzupełnienie pustek pod okładziną rozpoczynamy od wychwycenia miejsc, gdzie występują, np. poprzez opukanie płytek. W fugach, łączących zaznaczone płytki wiercimy otwory, do których wlewamy wodę. Ma to na celu zmniejszenie chłonności oraz udrożnienie szczelin.

Uprzednio nawilżone pustki możemy teraz uzupełnić środkiem iniekcyjnym. W zależności od stopnia trudności dotarcia do pustek, wyróżniamy trzy metody umieszczenia w nich środka iniekcyjnego.

 • (fot. SOPRO)

  Metoda pierwsza – zalewanie

To najprostszy sposób, polegający na wlaniu wymieszanego materiału do pustki. Ilość substancji zależy od wielkości pustki, wylewający się nadmiar usuniemy wilgotną gąbką. Kiedy środek iniekcyjny zaschnie, usuwamy resztki z fug i wypełniamy zaprawą fugową wywiercone otwory (bądź całą fugę dla bardziej estetycznego efektu).

 

Metoda druga

 • (fot. SOPRO)

  Metoda druga – wtryskiwanie

Drugi sposób wymaga użycia ręcznej strzykawki, dzięki której substancję łatwo i szybko wstrzykniemy do wywierconych otworów. Ta metoda polecana jest do małych powierzchni i niewielkich pustek, gdyż preparat wstrzykuje się (w zależności od posiadanej strzykawki) pod maksymalnych ciśnieniem 2 barów.

 

Metoda trzecia

iniekcja

 • (fot. SOPRO)

  Metoda trzecia – iniekcja

Jeżeli powierzchnia remontowanej podłogi jest duża, a poprzednie metody nie wystarczą, by zapełnić pustki pod okładziną, konieczne będzie zastosowanie techniki iniekcji z użyciem specjalnej pompy do iniekcji z odpowiednimi końcówkami. Środek iniekcyjny jest wtedy wstrzykiwany pod ciśnieniem do 15 barów. Aby substancja iniekcyjna nie wylewała się w innych miejscach, należy wkręcić siłowo tzw. gniazda.

Potrzebne narzędzia:

(Strzykawka ręczna i pompa do iniekcji, fot. SOPRO)

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • liczba otworów do wywiercenie jest zależna od rodzaju konstrukcji i wielkości ubytków – ok. 1-5 otworów na mkw
 • podczas wprowadzania substancji iniekcyjnej płytki mogą się „podnosić”, dlatego przed rozpoczęciem naprawy powinniśmy je docisnąć czymś ciężkim
 • jeżeli iniekcja jest przeprowadzana na ścianach pionowych, płytki należy zabezpieczyć podparciem przed ewentualnym odpadnięciem


Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wymiana pęknietych płytek ceramicznych | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-11 16:32:51

[...] Remont podłogi bez usuwania płytek [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642