Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Remont to nie przebudowa

Remont to nie przebudowa

Remont domu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Niektóre prace remontowe wystarczy jedynie zgłosić w odpowiednim urzędzie. Uznając przebudowę za remont narażamy się na samowolę budowlaną.

Remont domu to prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego w budynku. Możemy do tego celu zastosować inne materiały budowlane niż uprzednio. Przebudowa domu ma na celu natomiast wprowadzenie zmian w architekturze i konstrukcji budynku, dlatego nie może zostać uznana za jego remont.

Prawo Budowlane określa, że roboty budowlane mające na celu przebudowę, rozbudowę czy nadbudowę obiektu istniejącego wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, zupełnie jak w sytuacji, gdy realizowane są zupełnie nowe projekty domów.

(Zmiany w architekturze czy konstrukcji istniejącego budynku nie mogą być uznane za remont.)

Zgłoszenie remontu należy złożyć u starosty, określając rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także w zależności od potrzeb, szkice, rysunki i uzgodnienia czy opinie, wymagane odrębnymi przepisami.

Do remontu można przystąpić po 30 dniach, jeżeli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu. Na rozpoczęcie remontu mamy 2 lata od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Tymczasem przebudowa domu wymaga pozwolenia na budowę. Aby je uzyskać musimy złożyć stosowny wniosek, załączając do niego projekt budowlany w czterech egzemplarzach wraz z opiniami, uzgodnieniami wynikającymi z przepisów. Do wniosku dostarczamy również, podobnie jak przy zgłoszeniu, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeżeli starosta nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, pozwolenie na budowę zostanie wydane w ciągu 65 dni. Na rozpoczęcie robót budowlanych mamy 3 lata, od daty wydania zgody na budowę.

Musimy pamiętać, że stronami w postępowaniu dotyczącego uzyskiwania pozwolenie na budowę, jest nie tylko urząd i inwestor, ale również właściciele sąsiednich nieruchomości. Nasz sąsiad otrzyma decyzję i może się przeciwstawić w ustawowo określonym terminie. Nie musi nawet uzasadniać swojej opinii – i tak postępowanie będzie musiało być ponownie rozpatrzone, a my do czasu uprawomocnienia się decyzji nie możemy rozpocząć robót budowlanych.

Pozwolenie na budowę staje się prawomocne po 14 dniach. Zanim jednak przystąpimy do robót, musimy zawiadomić o terminie ich rozpoczęcia nadzór budowlany na co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem.

Autor: mh

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 17, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo