Start Arrow Budowa domuArrow Remontujemy nieszczelny dach

Remontujemy nieszczelny dach

Mieć dach nad głową – ten związek frazeologiczny kojarzy nam się z naszym miejscem na ziemi. Czujemy się tam pewnie i bezpiecznie, jesteśmy u siebie. Ale po wielu miesiącach uciążliwej zimy, po obfitych opadach śniegu i przed ulewnymi deszczami, które – o zgrozo! – mogą nas wkrótce czekać, najważniejszym staje się posiadanie szczelnego dachu nad głową!

Czy wyobrażacie sobie Państwo, że wyrywa Was ze spokojnego snu kropla za kroplą kapiąca na zaspane powieki? Niedawno przeżyłam taki poniedziałkowy poranek i – jak Państwo się domyślają – nie było to w Śmigus Dyngus. Moim oczom ukazała się mokra plama na suficie, z której raz po raz skapywały krople wody. Dach przeciekał!

Po szybkich oględzinach okazało się, że mokre zacieki pojawiły się już na ścianach, a wokół otworu wentylacyjnego zauważyłam zmarszczoną od wilgoci farbę. Tak, oprócz przeciekającego sufitu, sygnałem nieszczelności naszego dachu jest także wilgoć czy pleśń wokół kominów, kratek wentylacyjnych czy świetlików dachowych. Musimy jednak pamiętać, – o czym ja niestety szybko się przekonałam – że woda się przemieszcza, dlatego dziura w dachu nie musi być dokładnie w tym miejscu, w którym pojawiła się mokra plama na suficie. Trudno jest więc zlokalizować miejsce przecieku – najlepiej zrobić to na poddaszu, na wewnętrznej stronie pokrycia.

W jaki sposób przekonać się, że dach wymaga naprawy?

naprawa dachuPoza drastycznymi objawamy w postaci kropli na naszym nosie, powinniśmy sami poszukać niebezpieczeństw. Koniec zimy to dobry moment na przyjrzenie się pokryciu naszego dachu i zabezpieczenie go przed ewentualnymi bądź zastanymi przeciekami. Sprawdźmy miejsca, gdzie dach styka się ze ścianą: przy kominach, świetlikach, krawędzi dachu – czy nie zauważyliśmy brakujących elementów pokrycia? A czy kawałki papy czy szczątki dachówek nie znajdują się w rynnach? Jeśli tak, możemy być pewni, że pokrycie dachu zostało zniszczone i wymaga naprawy. Jak najszybszej, bowiem natychmiastowa reakcja może często nas uchronić przed kosztowną i uciążliwą wymianą całego dachu.

Zdarza się, że dach przecieka z powodu niewielkich dziur powstałych w pokryciu, a cała konstrukcja dachu nie jest zniszczona. Warto jednak skorzystać z opinii specjalisty – firma dekarska „zbada” nasz dach i potwierdzi, czy jego struktura jest nienaruszona. Może się więc tylko okazać, że naprawa wymagać będzie od nas trochę papy, kilku gwoździ i… bezpiecznego obuwia, które uchroni nas przed ześlizgnięciem się z dachu.

Kiedy naprawiać a kiedy wymienić?

Oczywiście każdy z nas wolałby, aby szczelny dach dał się uzyskać dzięki drobnym naprawom. Wymiana pokrycia, naprawa konstrukcji więźby dachowej jest bowiem trudnym, długotrwałym i bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Naprawić możemy dach pokryty papą, gdy stała się ona nieszczelna lub gdy pojawiły się na niej niebezpieczne purchle. Papa dachowa bardzo często jest uszkodzona wskutek spadających nań gałęzi. Jeżeli przgotowaliśmy się na taką ewentualność i w zapasie mamy kilka pasów papy w tym samym kolorze, wystarczy, jak zamontujemy je w zniszczonych miejscach. Gdy jednak nie mamy papy, musimy ostrożnie usunąć gwoździe, które mocują starą papę (np. za pomocą lewarka), posmarować miejsce dokładnie smołą i ponownie przybić usunięte poprzednio kawałki pokrycia.

Możemy również podjąć się naprawy luk wokół komina czy przewodów wentylacyjnych. Często bowiem zdarza się, że w tych miejscach wysechł po prostu uszczelniacz. Jeżeli pokryjemy dziurę nową warstwą uszczelniacza, powinno być po sprawie.

(fot. Monier)

(fot. Monier)

Na dachu płaskim możemy ułożyć dodatkowe pokrycie na przykład z płyt falistych i w ten sposób przysłonić powstałe dziury. Warunek jest jeden – konstrukcja dachu musi być na tyle mocna, by wytrzymać dodatkowe obciążenie. Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie, czy sami jesteśmy w stanie ocenić stan konstrukcji dachu? Jeśli remont wiąże się ze zmianami w konstrukcji więźby dachowej, raczej powinniśmy wezwać na pomoc fachowca.

Drobny remont mogą przeprowadzić również właściciele domów z blachodachówką, która straciła przez lata ładny wygląd. Wystarczy ją pomalować, by odzyskała dawną świetność. Jeżeli jednak blachodachówka lub gont bitumiczny są uszkodzone, konieczna będzie wymiana pokrycia dachowego.

Pokrycie dachowe będzie trzeba usunąć również wtedy, gdy okaże się, że to więźba dachowa jest zniszczona i to przez nią nasz dom jest zagrożony. Drewniana konstrukcja dachowa narażona jest na owady i grzyb, gdy zaatakują one więźbę często niemożliwym jest jej naprawa od wewnątrz, nawet przez nieużytkowe poddasze.

Jeżeli dach się ugina konieczne jest wzmocnienie więźby dachowej. To bardzo trudna praca i wymaga interwencji specjalistycznej firmy. Czasem potrzebny będzie również projektant, szczególnie w starych domach, które nie posiadają projektu. Powinien on zaprojektować więźbę na nowo i określić jej parametry wytrzymałościowe.

Warto wiedzieć

 • Zobaczmy, co może nam się przydać w czasie remontu dachu?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien odpowiedzieć sobie przynajmniej na część tych pytań. Solidny i szczelny dach to przecież bezpieczeństwo naszej rodziny i naszego dobytku. Nie możemy więc ignorować jakichkolwiek oznak problemów z dachem, gdyż skutki tego mogą być dla nas nie tylko bardzo kosztowne, ale przede wszystkim niebezpieczne.

Marta Hawrylak – DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena beżowa

 • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Żyrandol NEYO

 • Lampa wisząca Nemo 2

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników