Start Arrow WnętrzaArrow Renowacja drewna w łazience

Renowacja drewna w łazience

Nadaje pomieszczeniom ciepło i niepowtarzalny wygląd. Jest synonimem prestiżu. Nie wychodzi z mody. Jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, dobrym regulatorem wilgotności powietrza i materiałem niealergizującym.

drewno_w_lazience
Drewno – piękny, naturalny materiał, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jeszcze kilka lat temu drewniana podłoga czy szafki pod umywalki w łazience uważane były za niepraktyczne. Dziś możemy wybierać spośród kilkunastu gatunków drewna, którym towarzyszy szeroka gama produktów do impregnacji.

Najlepsze do łazenek i kuchni są gatunki egzotyczne: teak, merbau, IPE oraz matao. Główne ich zalety to twardość oraz fakt, że mają w sobie bardzo dużo oleju, co zabezpiecza je przed wilgocią – tłumaczy Artur Budek, zastępca kierownika sklepu BEL-POL w Parku Handlowym Bielany. – Impregnacja drewna lakierem ma tę wadę, że lakier jednak wchodzi w reakcję z wodą i po pewnym czasie pęka, złuszcza się. Oznacza to konieczność szlifowania całej powierzchni i powtórną impregnację. W przypadku gatunków egzotycznych wystarczy regularnie co 2 miesiące naoliwić podłogę specjalnymi produktami, dzięki którym będzie wyglądać jak nowa.

Drewno nie należy do materiałów tanich, za to jego trwałość i możliwość wielokrotnej renowacji rekompensuje pierwotny wydatek. Koszt samego materiału, bez robocizny i impregnacji, wynosi około 300 zł/m2 za teak, 100-250 zł/m2 za merbau i 100 zł/m2 za IPE.

drewno_w_lazience2

Ługowanie i olejowanie

Te dwie technologie są najbardziej naturalnym zabezpieczeniem powierzchni drewnianych. Uwydatniają strukturę drewna, rysunek słojów, a jednocześnie rozjaśniają podłogę. Proces ługowania hamuje naturalne żółknięcie drewna.

Z podłogi ługowanej i olejowanej łatwiej jest usunąć rysy. Można ją polerować – mówi Iwona Kamińska, kierownik salonu Flügger w Parku Handlowym Bielany. – Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat.

Produkty do drewna mają różne zadania: oczyszczanie, zabezpieczanie przed wnikaniem brudu i płynów i odświeżanie. Zazwyczaj mają odcienie, które dobieramy ze względu na kolor drewna oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć. Oto przegląd rodzajów środków:

ług do drewna (ochrona przed żółknięciem), cena: 12,20,- zł/1l
olej do podłóg (ochrona przed brudem i płynami), kolor: bezbarwny, biały, cena: 61,30,- zł/0,75zł/1l
pasta do renowacji (do odświeżania olejowanych powierzchni), kolor: naturalny, biały, cena: 42,40,- zł/0,4l
mydło z olejem (do mycia z olejowaniem), kolor: bezbarwny, cena: 13,60- zł/ 1l, kolor: biały, cena: 11,50- zł/1l
mydło do podłóg (do wykańczania i czyszczenia podłóg), kolor: bezbarwny, biały 28,90zł/1l.

Prezentowane w magazynach wnętrzarskich łazienki z drewnianą podłogą, szafką pod umywalkę lub obudowaną drewnem wanną są piękne, modne i pasujące do każdego stylu. Może więc pora odrzucić dawne uprzedzenia?

Autor: Bielany Park Handlowy

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty