Start Arrow Budowa domuArrow Renowacja zawilgoconych ścian zewnętrznych

Renowacja zawilgoconych ścian zewnętrznych

Podczas renowacji zawilgoconych murów wielokrotnie popełniane są błędy, które mogą mieć szkodliwy wpływ na utrzymanie substancji budowlanej całego budynku. W tym przypadku pewną i skuteczną alternatywę stanowią mineralne tynki renowacyjne regulujące zawilgocenie ściany.

Zawilgocone ściany należą do najczęściej spotykanych uszkodzeń murów zarówno w starym, jak i zupełnie nowym budownictwie. Dlatego też dostępna jest bogata oferta środków usuwających te uszkodzenia, poczynając od różnorodnych tynków renowacyjnych po specjalne zabiegi osuszające ściany. Podczas tzw. „osuszania” popełnianych jest wiele błędów, a jednym z najczęściej  spotykanych jest przekonanie, że zawilgocone mury można na długi okres wysuszyć przy pomocy tzw. tynków osuszających. Sam tynk nigdy nie spowoduje, że proces zawilgacania  ściany zostanie zahamowany albo całkowicie usunięty. Wychodząc z tego założenia jest jednak możliwe, aby poziom zawilgocenia mógł być regulowany.

Tynki osuszające nie usuwają wilgoci

Długi czas uważano, że tynki osuszające są doskonałym sposobem na usunięcie szkód związanych z zawilgoceniem murów. W żadnym wypadku produkty te nie posiadają właściwości, które mogłaby sugerować ich nazwa, ponieważ tynki te nie odprowadzają wody z murów – uważa dr Suzanne Kasparek, menadżer produktu firmy MC-Bauchemie. Konsekwencje jednak mogą być naprawdę poważne.Coraz częściej tynki osuszające nanoszone są bezpośrednio na mokrą ścianę, przez co wysycha tylko wierzchnia warstwa, natomiast poziom zawilgocenia muru nadal wzrasta. – Przy czym odkładają się szkodliwe sole, które z czasem powodują odpadanie tynku i mają szkodliwy wpływ na substancję budowlaną budynku – wyjaśnia dr Kasparek.

Bezproblemowe osuszanie

Powszechnie stosowane metody osuszania są bardzo czasochłonne i kosztowne. Proces osuszania wymaga również licznych ingerencji w substancję budowlaną. W większości przypadków poszukiwana jest szybka pomoc, ponieważ właściciele budynków lub ich lokatorzy, nie chcą tygodniami mieszkać na placu budowy. Z tego powodu wymagania producentów odnośnie zastosowania tynków są często ignorowane, a nieuniknione w tym wypadku szkody łatwe do przewidzenia. Tymczasem bardzo prostą, jak również i bardzo korzystną alternatywą jest tynk mineralny regulujący zawilgocenie muru Exzellent, który można nanosić bezpośrednio na wilgotne mury, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Regulacja zawilgoceniai muru

Zastosowanie tynków Exzellent powoduje, że dzięki nietypowej geometrii porów wilgoć może być odprowadzana ze ściany jako para wodna, i to 15 razy szybciej niż to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych tynków WTA. W ten sposób poziom zawilgocenia muru jest w naturalny sposób regulowany, natomiast proces rozprzestrzenia się wilgoci zostaje zahamowany. Jednocześnie szkodliwe sole transportowane są na powierzchnię, a stamtąd można je w prosty sposób usunąć szczotką. Exzellent może być stosowany w przypadku różnych poziomów zawilgocenia i zasolenia  muru, co daje możliwość zaoszczędzenia na przeprowadzaniu kosztownych analiz wstępnych.

Dodatkowe zabiegi

Wilgoć w różnorodny sposób wpływa na ściany budynku. Dlatego izolacja zewnętrzna jest doskonałym dodatkowym sposobem wspomagającym skuteczność tynku regulującego zawilgocenie, który został naniesiony wewnątrz pomieszczenia. Zaleca się również wykonanie izolacji poziomej, która zabezpiecza ściany budynku przed podciąganiem kapilarnym wody z podłoża. W nowym budownictwie izolacja pozioma stała się już właściwie standardem, a innowacyjne systemy iniekcji, jak Oxal HSL umożliwiają wykonanie przepony poziomej w sposób szybki i niekosztowny

Autor: MC Bauchemie

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu