Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Renta planistyczna – kto i kiedy płaci?

Renta planistyczna – kto i kiedy płaci?

Co to jest renta planistyczna? Kiedy gmina może nałożyć na właściciela nieruchomości tę opłatę, a kiedy właściciel może domagać się od gminy odszkodowania?

Renta planistyczna to jednorazowa opłata ustalona w planie zagospodarowania przestrzennego, określona w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Dokładna wysokość renty planistycznej jest ustalana każdorazowo w drodze decyzji, ale nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

 

(Zmiana miejscowego planu może mieć wpływ na wartość nieruchomości.)

Kiedy gmina pobierze od nas rentę planistyczną?

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego zmiany, wartość naszej nieruchomości wzrosła, a my chcemy sprzedać nieruchomość zanim minie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące, gmina pobierze od nas jednorazową opłatę zwaną rentą planistyczną.

Uwaga! Renta planistyczna nie jest pobierana w przypadku nieodpłatnego przeniesienia przez rolnika własności nieruchomości, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na następcę (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników albo w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. )

Zobacz także: 

W jaki sposób ustala się zmianę wartości nieruchomości?

Wysokość renty planistycznej ustala się na dzień sprzedaży nieruchomości. Wzrost wartości nieruchomości stanowią różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem. W odniesieniu do zasad określania wartości nieruchomości stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.

NA KOLEJNEJ STRONIE DOWIESZ SIĘ,
KIEDY WŁAŚCICIEL NIERUCHOMOŚCI MOŻE WYSTĄPIĆ O ODSZKODOWANIE DO GMINY
ZA OBNIŻENIE WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 9, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gosia Odpowiedz 2019-01-23 18:01:50

Witam. Spółka zakupila dzialke w 2016 roku. Plan zagospodarowania obowiązywał od 2014 roku. Czy spółka musi płacić opłatę planistyczną jeśli dla niej wartość nieruchomości się nie zmieniła?

Co to jest opłata adiacencka? | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-12-08 13:38:06

[...] Renta planistyczna – kto i kiedy płaci? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo