Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Roboty, które można rozpocząć bez pozwolenia i bez zgłoszenia

Roboty, które można rozpocząć bez pozwolenia i bez zgłoszenia

Budowa domu może się rozpocząć wyłącznie na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. Inne prace budowlane czy prace remontowe również wymagają zgody bądź są obłożone obowiązkiem zgłoszenia. Prawo budowlane podaje jednak grupę prac i obiektów, które mogą być realizowane bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

Jakie budowy nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia?

altany i obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw w miastach i do 35 mkw poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Uwaga! Na działkach budowlanych budowa altany i budynku gospodarczego wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Tutaj dowiesz się, jakie formalności należy spełnić.

obiekty małej architektury poza miejscami publicznymi (wymagane jest zgłoszenie w przypadku budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych).

Uwaga! Altana czy budynek gospodarczy nie są zaliczane do obiektów małej architektury. Zobacz, co to jest mała architektura.

ogrodzenia, które nie znajdują się od miejsc publicznych i nie są wyższe niż 2,20 m

Uwaga! Budowa ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m oraz od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych musi być zgłoszona do urzędu. Sprawdź także, jak wygląda od strony formalnej ogrodzenie placu budowy.

obiekty tymczasowe, przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy oraz barakowozy używane przy wykonywaniu robót budowlanych, badań geologicznych i pomiarów geodezyjnych.

Uwaga! Przy realizacji tymczasowych obiektów zaplecza budowy należy jednak pamiętać, że w rozumieniu przepisów prawnych są to tzw. prace przygotowawcze, do realizacji których przystąpić można po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę inwestycji docelowej lub braku w ustawowym terminie sprzeciwu do zgłoszenia tej inwestycji. Zobacz, co to są tymczasowe obiekty budowlane.

Prawo budowlane mówi także, że ani pozwolenie, ani zgłoszenie nie jest potrzebne przy budowie:

– tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;

– znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;

– instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAKIE ROBOTY BUDOWLANE NIE WYMAGAJĄ
ANI ZGŁOSZENIA, ANI POZWOLENIA?

Następna »

Dodane przez: dompl

Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 18, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Budowa ogrodzenia od strony ulic i między działkami | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-07 13:48:26

[...] Roboty, które można rozpocząć bez pozwolenia i bez zgłoszenia Budowa domu może się rozpocząć wyłącznie na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. Inne prace ...więcej [...]

Czy budowa altany wymaga pozwolenia? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-08 09:04:57

[...] Jak wygląda dziennik budowy? Dziennik budowy to dokument urzędowy, w którym zapisuje się przebieg robót budowlanych i zdarzenia,... więcej    Budynek gospodarczy przy domu Termin rozpoczęcia budowy domu Pozwolenie na rozbiórkę – kiedy jest potrzebne? Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza Roboty, które można rozpocząć bez pozwolenia i bez zgłoszenia [...]

Balkon zgodny z prawem | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-02 15:08:58

[...]  Roboty, które można rozpocząć bez pozwolenia i bez zgłoszenia [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo