Start Arrow Budowa domuArrow Roboty ziemne jesienią: jak zabezpieczyć fundamenty domu przed zimą?

Roboty ziemne jesienią: jak zabezpieczyć fundamenty domu przed zimą?

Atrakcyjne promocje na materiały budowlane i łatwiejszy dostęp do sprawdzonych ekip budowlanych sprawiają, że wielu inwestorów rozpoczyna budowę domu jednorodzinnego jesienią. Wpływ na to mają również sprzyjające warunki atmosferyczne w czasie coraz łagodniejszych miesięcy jesiennych i zimowych. Mimo to wybudowane fundamenty jesienią wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem i śniegiem. O czym należy pamiętać kończąc roboty ziemne przed nadejściem zimy?

Z samymi wykopami lepiej się wstrzymać do wiosny.

Z samymi wykopami lepiej się wstrzymać do wiosny.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed zimą?

 • Zabezpieczone wykopy przed zimą

Jeżeli harmonogram budowy przewiduje wykonanie jesienią tylko wykopów, bez wylewania fundamentu, roboty ziemne lepiej odłożyć na wiosnę. Mróz może bowiem negatywnie wpłynąć na jakość gruntu, powodując jego spękania. Uszkodzony grunt trzeba będzie usunąć na wiosnę i zastąpić go chudym betonem.

A co jeśli mamy już wykopy pod fundament? Jeżeli ekipa budowlana wykonała wykopy, ale nie udało jej się zamknąć etapu robót ziemnych przed nadejściem zimy, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu na dnie wykopu należy ułożyć warstwę styropianu lub słomiane maty. Im grunt bardziej spoisty, tym jednak większe ryzyko jego uszkodzenia i taka forma zabezpieczenia wykopu może okazać się niewystarczająca. Tylko na gruntach piaszczystych o niskim poziomie wód gruntowych, wykopy nie ulegają żadnym uszkodzeniom w czasie zimy.

Jeśli nie zabezpieczymy ścian, odmarzająca po zimie woda może przedostać się między ściany fundamentowe a izolację, powodując jej zniszczenie.

Jeśli izolacja pozostanie otwarta, to należy zabezpieczyć ją odcinając wszystkie możliwe drogi zawilgocenia zaizolowanych elementów budynku.

 • Zabezpieczone ściany i ławy fundamentowe przed zimą

Jeżeli przed zimą wylane zostały fundamenty, muszą one zostać zabezpieczone przed wysadzinami mrozowymi, które powodują, że zamarznięta woda w gruncie zwiększa jego objętość. Najlepiej jeśli przed zimą wykonana zostanie hydroizolacja i izolacja termiczna ścian fundamentowych. Wtedy na wiosnę nie będzie konieczności odkopania fundamentów.

Aby zabezpieczyć ściany fundamentowe w domach bez piwnic wystarczy obsypać je niewielką warstwą gruntu do poziomu terenu. Ściany fundamentowe domów podpiwniczonych należy dodatkowo obłożyć po obu stronach styropianem i dopiero obsypać ziemią. Jeżeli budowany dom posiada już strop nad piwnicą, należy ułożyć na nim płyty styropianowe i okryć je szczelnie folią budowlaną. Dodatkowo brzegi folii warto obsypać gruntem albo obłożyć cegłami, by zabezpieczenie było stabilne.

Większość materiałów budowlanych wymaga temperatury nie niższej niż -5˚C i nie wyższej niż 25˚C. Jest to podyktowane prawidłowym wiązaniem się spoiwa, dzięki czemu materiał zyskuje prawidłowe parametry wytrzymałościowe i użytkowe.

Większość materiałów budowlanych wymaga temperatury nie niższej niż -5˚C i nie wyższej niż 25˚C. Jest to podyktowane prawidłowym wiązaniem się spoiwa, dzięki czemu materiał zyskuje prawidłowe parametry wytrzymałościowe i użytkowe.

Brak zabezpieczenia fundamentów może zdecydowanie przedłużyć i podnieść koszty prac na wiosnę. Podbijanie fundamentów, polegające na zabezpieczeniu ław fundamentowych przed osiadaniem lub przesunięciem, jest zabiegiem kosztownym i długotrwałym. Czy warto ponieść taki wydatek? Fundamenty stanowią o bezpieczeństwie i trwałości konstrukcji naszego domu, więc odpowiedź nasuwa się sama. Jeśli zniszczenia dokonane przez mróz nie zostaną naprawione, wkrótce w nowo wybudowanym domu pojawią się m.in. pęknięcia ścian i nadproży.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 12, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

 • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa nocna Minky

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

 • TK Lighting Lampa stołowa Pico white