Start Arrow Budowa domuArrow Rodzaje elewacji: płytki silikatowe – prosty sposób na elewację

Rodzaje elewacji: płytki silikatowe – prosty sposób na elewację

Alternatywą dla klinkieru na elewacji mogą być lżejsze i tańsze okładziny z płytek silikatowych. Wymagają jednak okresowej pielęgnacji, gdyż łatwiej chłoną wilgoć i zanieczyszczenia.

Na elewację można stosować również cegły silikatowe, jednak są one ciężkie i nie zawsze można je wykorzystać przy remoncie starszego domu. Rozwiązaniem mogą stać się lekkie okładziny elewacyjne z płytek silikatowych.

Koszty wykonania 1 m² elewacji z silikatów są niższe w stosunku do innych rozwiązań. 1 m² kosztuje ok. 20-50 zł. Na zdjęciu realizacja firmy Silikaty Białystok

Zalety płytek silikatowych

Płytki silikatowe produkowane są z piasków kwarcowych i wapna (płytki wapienno-piaskowe), składają się zatem z elementów o najniższej promieniotwórczości w przyrodzie. Duża zawartość wapna sprawia, że przez zasadowy odczyn silikaty są odporne na wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie.

Okładziny silikatowe są materiałem odpornym na działanie czasu i warunków klimatycznych. Mają dużą mrozoodporność (50 cykli zamrażania i odmrażania). Są również materiałem całkowicie niepalnym – nawet w temperaturze ponad 600 stopni Celsjusza silikat się nie zwęgli i nie rozpadnie.

Niska nasiąkliwość silikatów (około 16%) pozwala na to, że ściana może zostać nieotynkowa. Warunkiem do uzyskania niskiej nasiąkliwości jest jednak zaimpregnowanie materiału w krótkim czasie po nałożeniu. Impregnację należy powtarzać, co kilka lat, by elewacja domu była estetyczna (pozbawiona bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń) i wytrzymała.

dom z elewacją silikatową

Wyroby silikatowe posiadają właściwości aseptyczne – niszczą drobnoustroje i zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni. Na zdjęciu realizacja firmy Grupa Silikaty

Prosty montaż elewacji

Elewacja z płytek silikatowych jest prosta i szybka do wykonania, nie wymaga dodatkowego fundamentu (jeśli dom jest remontowany), ani kotwienia.

Okładziny silikatowe przykleja się do materiału izolacyjnego na zaprawę klejową (najlepiej mrozoodporną i elastyczną). Spoinowanie płytek elastyczną i mrozoodporną fugą należy wykonać po kilku dniach, po związaniu zaprawy. Szerokość fugi dobiera się pod względem oczekiwanego wyglądu (jednolitej powierzchni czy z wyraźnym podziałem) i wynosi 3-20 mm.

Estetyka i kolory elewacji

Płytki silikatowe

Płytki silikatowe umożliwiają tworzenie niepowtarzalnej grafiki elewacji i dowolnych kompozycji kolorystycznych budynków. Mogą być białe, ale dostępne są również płytki barwione w masie na różne kolory.

Można wykonać z nich całą elewację, częściej jednak stosuje się je do podkreślenia jej charakterystycznych elementów: cokołów, narożników, gzymsy czy obramowania otworów okiennych czy drzwiowych. Jeśli tylko część ścian wykończona jest okładziną silikatową, resztę najczęściej pokrywa się tynkiem elewacyjnym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 11, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

5 pomysłów na dom: oryginalne materiały elewacyjne | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-23 13:50:26

[...] Rodzaje Elewacji: płytki silikatowe – prosty sposób na elewację Alternatywą dla klinkieru na elewacji mogą być lżejsze... więcej [...]

Zobacz, jak kolor elewacji zmiania dom piętrowy | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-14 12:41:06

[...] Rodzaje Elewacji: płytki silikatowe – prosty sposób na elewację Alternatywą dla klinkieru na elewacji mogą być lżejsze i tańsze okładziny z płytek silikatowych. Wym...więcej    [...]

Elewacja domu - prosty montaż sidingu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-05 13:16:55

[...] W kontekście energooszczędnych rozwiązań budowlanych, precyzyjne... więcej    Rodzaje Elewacji: płytki silikatowe – prosty sposób na elewację Odnawiasz elewację? Sprawdź, jaki tynk był zastosowany Popękana betonowa posadzka w [...]

Mozaikowy Tynk Żywiczny idealny na cokoły, pilastry i gzymsy | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-05 13:13:03

[...] Rodzaje Elewacji: płytki silikatowe – prosty sposób na elewację Alternatywą dla klinkieru na elewacji mogą być lżejsze... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...