Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Rodzaje i wymiary schodów wewnętrznych

Rodzaje i wymiary schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne to bolesny kompromis, na który muszą się godzić inwestorzy budujący projekty domów piętrowych czy domy z poddaszem. Bez względu na ich rodzaj czy kształt oraz lokalizację, zawsze odbiorą część powierzchni użytkowej i zwiększą koszt budowy domu. Ale wybór odpowiedniego projektu zapewnia zminimalizowanie straty zużytego miejsca.

Schody mają również duży wpływ na to, jak zaplanowana zostanie i jaki styl będzie miała ogólna aranżacja wnętrza. Niekiedy to właśnie ze względów estetycznych projekty schodów przewidują oryginalne rozwiązania, które niekoniecznie charakteryzują się komfortowym użytkowaniem.

W zależności od kształtu biegów nasze projekty domów mają następujące rodzaje schodów wewnętrznych:

 • Schody jednobiegowe proste – kondygnacje łączy tu jeden prosty bieg. Są stosunkowo tanie w budowie i proste do wykonania. Jednak konieczność pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku, którym jest tzw. „spocznik” może być dosyć męcząca. Dlatego takie projekty schodów najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie nie występuje duża różnica poziomów, np. przy antresoli.

(schody jednobiegowe)

  • Schody dwubiegowe proste – kondygnacje łączą tu dwa biegi, między którymi znajduje się spocznik. Polecane są do wysokich kondygnacji.
   Schody dwubiegowe mogą również być łamane (kierunek wchodzenia zmienia się o 90 stop.) albo równoległe (kierunek wchodzenia zmienia się o 180 stop.). Zajmują one najmniejszą powierzchnię, dlatego chętnie stosowane są przez inwestorów.

  (schody dwubiegowe łamane ze spocznikiem)

  • Schody trójbiegowe mają dwa spoczniki i krótkie biegi, są więc wygodne i bezpieczne, szczególnie gdy w domu są dzieci lub osoby starsze. Projekty takich schodów wymagają jednak dużo powierzchni, której nie warto odbierać, gdy mamy małe domy.

  (schody trójbiegowe)

  • Schody zabiegowe łagodnie skręcają tam, gdzie w schodach łamanych znajduje się spocznik. Zamiast niego mają w tym miejscu różną szerokość stopnia – z zewnątrz jest węższa, od wewnątrz komfortowo szersza. Są odpowiednie do małych domów i wąskich przestrzeni, gdzie będą montowane, zajmują bowiem mniej miejsca, a brak spocznika obniża koszt budowy. Nie są one jednak wygodne i komfortowe w użytkowaniu.

  (schody zabiegowe)

  • Schody kręcone są strome, niewygodne i mało bezpieczne, chodzenie po nich wymaga sporego wysiłku. Przytwierdzone są do ściany nośnej otaczającej schody lub do słupa, zamontowanego między piętrami. Ich największą zaletą jest jednak to, że zajmują najmniej miejsca, a odpowiednie projekty stają się atrakcją aranżacyjną wnętrza.

  (schody kręcone, fot. Rintal)

  Schody wewnętrzne wymiary

  Komfortowy wymiar stopnia jest zbliżony do wielkości naszej stopy. Wygodne i bezpieczne schody w domach jednorodzinnych powinny mieć:

  • wysokość stopnia – ok. 17-19 cm (min. komfortowa wysokość to 15 cm)
  • szerokość stopnia – ok. 32 cm

  Autor: Redakcja

  Dodane przez: Redakcja DOM.pl

  Redakcja DOM.pl
  Dodaj komentarz
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Witaj gościu
  z

  Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

  Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

  • Lampa Wisząca Pobo Ecru

  • Lampa podłogowa Ekelund