Start Arrow Wiadomości Arrow Rodzaje końcówek do odkurzacza. Przegląd produktowy

Rodzaje końcówek do odkurzacza. Przegląd produktowy

Rozważając zakup nowego odkurzacza ważne są nie tylko parametry techniczne. Odpowiednio dobrane końcówki znacznie podniosą jego funkcjonalność i pozwolą na szybkie pozbycie się kurzu z każdego rodzaju powierzchni, którą przyjdzie nam sprzątać. Przy wyborze odkurzacza zwróćmy uwagę również na dodatki oferowane przez producentów. W wyposażeniu podstawowym zwykle znajdziemy kilka rodzajów końcówek. Chociaż początkowo korzysta się tylko z jednej, warto poznać przeznaczenie całego kompletu i używać go nie tylko od święta.

Szczotka uniwersalna

W podstawowym akcesorium każdego odkurzacza na pewno znajdzie się szczotka uniwersalna. Jej wałek z możliwością obrotu o 360°, wykonany jest z końskiego włosia i przydaje się głównie do odkurzania dużych powierzchni płaskich. Na obudowie tej końcówki znajdziemy przełącznik dywan/parkiet, oznaczony czytelnym symbolem. Znaczna większość producentów wykonuje takie szczotki we własnych, opatentowanych wersjach, zależnych od danego modelu odkurzacza.

Turboszczotka

To najbardziej przydatna z końcówek, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy amatorami dywanów i mamy w domu zwierzaka. Dzięki wałkowi zasilanemu mocą ssącą odkurzacza, z łatwością usunie uporczywe zabrudzenia, sierść i włosy, które gromadzą się między włóknami dywanów. Turboszczotka w wielu przypadkach poprawia również wygląd samego dywanu, wygładzając włosie i usuwając nawet najmniejsze drobiny piasku. W przypadku tej końcówki warto pamiętać o regularnym czyszczeniu wałka, aby na długo cieszyć się jej skuteczną pracą.

Elektroszczotka

Produkt ten ma wiele wspólnego z poprzednią końcówką. – Różnicą między turbo-a elektroszczotką jest przede wszystkim to, że ta pierwsza napędzana jest zasysanym powietrzem, a drugą podłącza się kablem elektrycznym do silnika odkurzacza. To oznacza, że turboszczotka działa tylko wtedy, kiedy działa odkurzacz, a elektroszczotka może nam służyć uniwersalnie, bez obracającego się wewnątrz wałka. O wyborze którejś z nich zdecydują zapewne osobiste preferencje i możliwości odkurzacza, ponieważ skuteczność obu produktów jest porównywalna – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert marki Worwo. Również w przypadku tego produktu nie można zapomnieć o regularnym czyszczeniu wałka, w którym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Przegląd produktowy, fot. Worwo

Szczelinówka

Inaczej szczotka szczelinowa, łatwa do rozpoznania dzięki charakterystycznej, zwężonej i wydłużonej obudowie. Produkt ten doskonale sprawdzi się do sprzątania wąskich, trudno dostępnych miejsc, m.in.: kątów, zakamarków, kominków czy rogów kanapy. Wszędzie tam, gdzie nie zmieści się klasyczna szczotka, pomoże szczelinówka. Warto również zaznaczyć, że producenci coraz chętniej wprowadzają do oferty modele teleskopowe, w których z łatwością można zmienić długość końcówki i posprzątać trudno dostępne miejsca jeszcze dokładniej – dodaje ekspert marki Worwo, Piotr Bieńkowski.

Mała szczotka

To niezastąpiony produkt do czyszczenia mebli, obrazów i żaluzji. Dobrze sprawdzi się również do odkurzania klawiatury czy też ścian. Końcówka o małym kształcie i miększym włosiu niż standardowe, pozwoli na dokładne czyszczenie delikatnych powierzchni. Należy jednak uważać, by przypadkowo jej nie zmoczyć, bo miękkie włosie szybko wciągnie wodę i zrobi plany na czyszczonej powierzchni.

Przy wyborze odkurzacza warto również zapytać o dostępność innych akcesoriów. Jeśli lubimy posprzątany samochód lub mamy w domu kota, którego najczęściej widzimy na kanapie, zapytajmy o końcówkę do tapicerki. Niektóre z dostępnych na rynku odkurzaczy posiadają również funkcję prania dywanu – jeśli chcemy z niej korzystać, należy być gotowym na zakup dodatkowych części.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 21, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty