Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Rodzaje podłóg – jak dobrze wybrać?

Rodzaje podłóg – jak dobrze wybrać?

Oferta podłóg na naszym rynku jest niezwykle szeroka. Deska lita, deska barlinecka, panele laminowane.. Jak więc spośród nich wybrać taką, która będzie piękna, funkcjonalna i będzie nam służyć przez lata? I najlepiej jeszcze przy tym nie przepłacić..

Podłoga drewniana czy panele laminowane?

Zobacz także: 

Różnica jest fundamentalna. Panel laminowany jest produktem drewnopochodnym. Zbudowany jest m.in. z płyty HDF pokrytej sprasowanym papierem lub laminatem, który stanowi jego ozdobną warstwę wierzchnią. Dzięki temu można na nim nadrukowywać dowolne wzory – od tych naśladujących drewno po „udające” płytki ceramiczne czy kamień. Czyli mówiąc najprościej panel to jakby „kalka” naturalnego materiału, przez co jego wygląd, struktura, sposób odbicia światła, wrażenia dotykowe są inne niż w przypadku podłóg z prawdziwego drewna. Te różnice rekompensuje cena, która zazwyczaj (choć nie zawsze!) jest niższa niż w przypadku podłóg drewnianych.

 

Podłoga dwuwarstwowa

Autor: Barlnek

Podstawową zaletą podłogi drewnianej jest naturalny materiał, z którego jest wykonana. Naturalne przebarwienia, pięknie zarysowany rysunek słojów.. Drewno to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, pasuje do wszystkich stylów aranżacji oraz stanowi o jakości i klasie wnętrza. Obecnie, dzięki zaawansowanym metodom obróbki, producenci podłóg drewnianych oferują je w naprawdę szerokiej gamie wzorów i kolorów: czekoladowe, mleczno-białe, szare i grafitowe, czarne itd. Dodatkowo stosuje się szereg metod obróbki m.in. szczotkowanie, które stylowo „postarza” podłogę i uwypukla rysunek słojów. Warstwa wierzchnia zabezpieczana jest lakierami lub olejami.

Podłoga lita

Autor: Barlinek

Niezależnie od wykończenia, każda drewniana podłoga jest przyjemnie ciepła w dotyku, a poza tym dodatkowo korzystamy z dobroczynnych właściwości drewna, które „oddycha” i reguluje mikroklimat domu (absorbuje wilgotność i oddaje ją gdy powietrze staje się zbyt suche, jonizuje powietrze, nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu, dzięki czemu ogranicza obecność roztoczy itd.). Z tego względu drewniane podłogi są szczególnie polecane alergikom.

Podłoga dwuwarstwowa

Autor: Barlinek

Podłogi warstwowe, deska barlinecka, deska lita – jaka jest różnica?

Mówiąc o podłogach drewnianych warto wiedzieć, że są one dostępne w kilku odmianach – zróżnicowanych pod względem budowy, ale również i ceny.

Podłoga dwuwarstwowa

Autor: Barlinek

Pierwszą z nich jest deska lita, czyli wykonana w całości z jednego kawałka drewna. Jest to najbardziej prestiżowy rodzaj podłogi, w całości zbudowanej z drzewa w szlachetnym gatunku (dąb, jesion, drewno egzotyczne itd.).

Drugim rodzajem podłogi drewnianej jest podłoga warstwowa (często potocznie nazywana panelem drewnianym). Występuje ona w dwóch rodzajach: dwuwarstwowa oraz trójwarstwowa (czyli np. popularna deska barlinecka). Jest to również podłoga wykonana w całości z prawdziwego drewna, jednakże szlachetnych gatunków używa się tylko na ozdobnej warstwie wierzchniej. Warstwy spodnie (jedna lub dwie) wykonane są zwykle z drewna iglastego, co ma oczywiście przełożenie na niższą cenę produktu. Poszczególne warstwy są ze sobą trwale połączone ekologiczną spoiną klejową. Deska warstwowa łączy w sobie zalety podłogi drewnianej z łatwością montażu (system pływający, ale możliwe jest również klejenie) oraz możliwością instalacji na ogrzewaniu podłogowym.

Jaką podłogę wybrać – plusy i minusy

To tyle wiedzy ogólnej. Porównajmy jednak jak panele i podłogi drewniane sprawdzają się w praktyce.

  • TRWAŁOŚĆ – Drewno jest bardziej miękkie od paneli, w związku z tym wiele osób postrzega je jako mniej trwałe. Z drugiej strony pamiętajmy, że uszkodzoną czy noszącą ślady zużycia podłogę drewnianą można naprawiać punktowo oraz wielokrotnie odświeżać poprzez cyklinowanie. Można też zmieniać jej wygląd poprzez pokrycie nowymi lakierami. Tymczasem porysowany czy uszkodzony panel laminowany nadaje się tylko do wymiany. Trzeba również bardzo uważać z wodą, gdyż pod wpływem wilgoci panele puchną i wypiętrzają się, co zwykle kończy się koniecznością zerwania podłogi.
  • AKUSTYKA – Kolejną ważną kwestią jest akustyka. Panele z racji swojej twardości dosyć głośno „stukają” przy chodzeniu, czego efekty są słyszalne nie tylko przez nas, ale zwykle również piętro niżej. Drewno jest znacznie bardziej ciche, dzięki czemu pod tym względem komfort użytkowania podłogi drewnianej jest bez porównania większy.
  • MONTAŻ – panele montuje się dosyć łatwo i zazwyczaj można to zrobić samodzielnie. Jest to tzw. montaż w systemie pływającym, polegający na składaniu podłogi jak klocków – na zasadzie „pióro-wpust”. Drewniana podłoga z deski litej powinna zostać przyklejona do podłogi, co zapewnia maksymalną trwałość połączenia, ale zazwyczaj wymaga zatrudnienia fachowej ekipy. Ale już warstwowe podłogi drewniane można montować na oba sposoby (m.in. deska barlinecka).
  • OGRZEWANIE PODŁOGOWE – Tylko nieliczni producenci oferują panele, które można układać na ogrzewaniu podłogowym. Dobrze natomiast sprawdza się na nim drewniana podłoga dwu- i trzywarstwowa. Np. deska barlinecka „współpracuje” zarówno z ogrzewaniem elektrycznym, jak i wodnym. Producenci nie polecają natomiast instalacji na ogrzewaniu podłogowym podłogi z deski litej.

Podłoga trójwarstwowa

Autor: Barlinek

Ile kosztuje podłoga?

Gdy znamy już plusy i minusy podłóg drewnianych oraz paneli, przyjrzyjmy się ich cenom.

Panele laminowane jako produkt drewnopodobny są najtańsze, i jak wynika z badań, to właśnie cena jest głównym kryterium ich wyboru. Jednak jeżeli jesteśmy miłośnikami naturalnych rozwiązań oraz biorąc pod uwagę, że podłoga to inwestycja na lata, może warto zastanowić się nad przeznaczeniem na ten zakup trochę większej kwoty, która pozwoli nam na zakup podłogi drewnianej. Tym bardziej, że cena paneli kształtuje się w przedziale ok. 16-150 zł/m2, a tymczasem ceny deski barlineckiej zaczynają się już od ok. 70 zł/m2. Najdroższą opcją jest oczywiście podłoga z deski litej, która kosztuje od ok. 190 zł/m2.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie