Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Rodzaje podłóg

Rodzaje podłóg

Podłoga w olbrzymim stopniu decyduje o charakterze wnętrza. Stanowi tło dla mebli i wpływa na to, jak w danym pomieszczeniu się czujemy. Dlatego warto dobrze się zastanowić nad odpowiednim doborem materiału, z którego powinna być wykonana.

Podłoga z drewna

Zobacz także:

Drewno to najstarszy materiał budowlany. Pochodzi z natury, zatem jest całkowicie przyjazny człowiekowi. Od lat nie wychodzi z mody, wręcz przeciwnie – coraz to nowe gatunki drewna są odkrywane jako świetny materiał wykończeniowy i budulec do tworzenia mebli.

Podłoga z drewna jest bardzo trwała, istotną zaletą jest też możliwość konserwowania jej bez konieczności demontażu poszczególnych elementów. Drewno jest też świetnym izolatorem termicznym (drewniana podłoga nigdy nie bywa zimna) i akustycznym. Niestety nie jest pozbawiona wad – najpoważniejszą z nich jest skomplikowany i nierzadko kosztowny montaż.

(Podłoga drewniana, fot. Dekoral)

Podłoga może być wykonana z drewna krajowego (największą popularnością cieszą się jesion, buk, dąb i sosna), jak i egzotycznego (cherry, badi). Na ogół drewno egzotyczne jest droższe od drewna krajowe. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest wielkość poszczególnych desek. Przed zakupem warto sprawdzić, do której klasy należą dane deski:

  • Klasa selekt (klasa I) – drewno jednolite kolorystycznie, bez sęków i przebarwień, z bardzo subtelnym rysunkiem słojów. Świetnie nadają się do wykończenia podłogi na dużej powierzchni. Jest to drewno bardzo wysokiej jakości, niestety co za tym idzie – jest dosyć drogie.
  • Klasa standard (klasa II) – poszczególne deski mogą nieznacznie różnić się od siebie barwą lub wizerunkiem słojów. Możliwe jest występowanie niewielkich sęków lub pęknięć, lecz często jest to uważane za zaletę – nadaje bowiem deskom naturalny wygląd. Ich cena jest niższa, niż niż w przypadku klasy selekt, lecz w dalszym ciągu charakteryzują się wysoką jakością.
  • Klasa natur (klasa III) – zabarwienie desek nie jest jednolite, pojawiają się też znaczne różnice w usłojeniu. Najlepiej nadają się do wykończenia podłogi w miejscu umeblowanym – wyłożona nimi duża, pusta powierzchnia nie wygląda ładnie.

Podłoga z paneli laminowanych

Jak już zostało wcześniej wspomniane – montaż podłóg z drewna bywa drogi i pracochłonny. Dużo lepiej pod tym względem wypadają panele laminowane. Bardzo łatwo je zainstalować na niemal każdym podłożu. Są też bardzo trwałe – niestraszne im są uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych. Kolejną zaletą jest szeroki wachlarz kolorów do wyboru.

(Panele podłogowe, fot. RuckZuck)

Niestety, panele laminowane mają swoje wady. Po pierwsze, podczas chodzenia po nich powstaje charakterystyczny, trudny do stłumienia odgłos. Po drugie, trwałość podłogi z paneli jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zastosowania drewna. Po trzecie, bardzo źle znoszą wilgoć, nie nadają się więc do wykańczania podłogi w kuchni i łazience.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Inga Odpowiedz 2017-04-03 21:12:14

Postawiłam na klasyczna podłogę w swym wnętrzu, a mianowicie na podłogę drewnianą. Położyłam deskę podłogową, która została lakierowana lakierem bezbarwnym, satynowym, a do tego dobrałam białe drewniane listwy przypodłogowe. Fajną ofertę materiałów na podłogę znalazłam w Drew-Lux, który okazał się producentem wyrobów z drewna. Dzięki temu dostawa była natychmiastowa, a i portfel zbytnio nie ucierpiał.

rocca.pl Odpowiedz 2012-11-26 10:57:10

Dużą zaletą kamienia naturalnego jest niepowtarzalność tekstury skały na każdej płycie. Natura jest najlepszym artystą. Cecha ta sprawia, iż takie podłogi przyciągają wzrok i wpływają znacząco na estetykę wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642