Start Arrow Budowa domuArrow Rodzaje stropów gęstożebrowych w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów gęstożebrowych w domach jednorodzinnych

Dowolność kształtu, relatywnie niskie koszty budowy i znana technologia ułatwiająca montaż to powody, dla których stropy gęstożebrowe wciąż są najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych.

Strop jest to poziomy element konstrukcyjny, oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, natomiast dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem. Podstawowym zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń użytkowych, obciążeń własnych, a niekiedy również obciążeń od ścian działowych. Usztywnia on również budynek, a także spełnia rolę przegród ciepło- i dźwiękochłonnych.

Liczba stropów w budynku zależy od liczby jego kondygnacji. Nad każdą wykonany jest strop międzypiętrowy. Strop poddasza jest to strop wykonany w domach ze stromymi dachami, natomiast strop nad przestrzenią wentylowaną wykonuje się w niepodpiwniczonym budynku parterowym.

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe składają się z belek żelbetowych, stanowiących żebra stropu, i pustaków, którymi wypełnia się przestrzeń między belkami. Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się belki częściowo prefabrykowane, składające się z prefabrykowanych belek z betonowymi stopkami i zbrojeniem kratownicowym. Są również stropy gęstożebrowe w całości betonowane na placu budowy. Pustaki wykonywane są z ceramiki, betonu zwykłego, z betony komórkowego lub ze styropianu.

Z uwagi na rodzaj prefabrykowanych elementów oraz na kształt i materiał pustaków wyróżnia się kilka rodzajów stropów gęstożebrowych.

 • Strop Akermana

Strop Akermana to strop gęstożebrowy, całkowicie betonowany na miejscu budowy. składa się z żeber żelbetowych, wypełnienia pustakami ceramicznymi i płyty nadbetonu (betonowej wylewki).

Choć ten rodzaj stropu jest stropem najdłużej stosowanym w budownictwie mieszkaniowym, obecnie wykonuje się go głównie z uwagi na niskie koszty budowy – od 90 zł za 1 m2. Pamiętać jednak należy, że w przeciwieństwie do droższych stropów częściowo prefabrykowanych (np. Teriva) wymagają one wykonania pełnego deskowania. To znacznie zwiększa pracochłonność i czas budowy stropu.

Przeczytaj: Wykonanie i izolacja stropów Akermana

 • Strop TERIVA

Strop TERIVA przeznaczony jest dla domów jednorodzinnych, zarówno niskich, jak i wielokondygnacyjnych. Stosuje się go również w budownictwie użyteczności publicznej. Stropy TERIVA to stropy gęstożebrowe, monolityczno-prefabrykowane. Składają się z prefabrykowanych belek żelbetowo-kratowych, pustaków (betonowych lub keramzytowych) oraz płyt nadbetonu.

Do zalet stropów TERIVA zaliczyć można stosunkowe niskie koszty budowy. Łatwy transport płyt prefabrykowanych i składowanie, a także montaż bez użycia ciężkiego sprzętu są doceniane zarówno przez inwestorów, jak i ekipy budowlane. Istotny jest brak deskowania, który w przypadku stropów TERIVA zastąpiony jest przez zastosowanie podpór montażowych. Prefabrykowane belki stropowe można skracać do wymaganej długości, dlatego zaletą stropów TERIVA jest ich uniwersalność – mogą być stosowane do przykrycia pomieszczeń o nieregularnych kształtach.

Stropy TERIVA są jednak bardziej pracochłonne od stropów Akermana, wymagają stosowania wielu podpór montażowych, żeber rozdzielczych itp. Skomplikowane zbrojenie i układ podpór montażowych wymagają dużych umiejętności.

Przeczytaj: Zasady montażu stropu TERIVA

 • Stropy Fert

Strop Fert to strop gęstożebrowy, ceramiczno-żelbetowy, który betonowanym jest na miejscu budowy. Skonstruowany jest z prefabrykowanej belki stalowo-ceramiczno-kratowj, pustaków ceramicznych i betonu.

Z uwagi na łatwość wykonania i lekkich elementów, stropy typu Fert były bardzo popularne w budownictwie jednorodzinnym. Miały także zastosowanie w obiektach budownictwa wielorodzinnego i użyteczności publicznej. Dzisiaj częściej zastąpiony jest przez również gęstożebrowy strop Ceram.

Przeczytaj: Zasady wykonania stropów Fert

 • Strop Ceram

Strop CERAM to strop gęstożebrowy, monolityczny, wykonywany na placu budowy z gotowych elementów: belek stalowo-ceramicznych i pustaków ceramicznych. Stropy te mają zastosowanie w obiektach budownictwa ogólnego o dopuszczalnych granicznych obciążeniach stropu.

Ich zaletą jest mniejszy ciężar własny od ciężaru stropów żelbetowych pełnych, szybki i prosty montaż stropu, nie wymagający deskowania. Ponadto dzięki zastosowaniu żeber rozdzielczych, eliminują zjawisko klawiszowania, objawiającego się widocznymi na powierzchni sufitu zarysowaniami wzdłuż połączeń żeber z pustakami. Zapewniają również prawidłową akustykę stropu. Szacuje się, że koszt wykonania 1 m2 stropu Ceram wynosi od 140 zł.

Przeczytaj: Konstrukcja stropu Ceram

Co zawiera projekt stropu gęstożebrowego?

Projekt stropu zawiera zwykle informacje ogólne dotyczące technologii wykonania stropów, rodzaju użytych do produkcji materiałów – np. klasy betonu i gatunku stali, danych przyjętych do projektowania. Muszą być również zamieszczone wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia. Bardzo ważną rzeczą jest aby na etapie projektowania zwrócić szczególną uwagę na obliczenie wytrzymałości w taki sposób, aby panujące w nich naprężenia nie przekraczały dopuszczalnych.

Ekipa wykonująca strop, może zmienić jedynie średnicę prętów na większą i klasę betonów czy drewna na lepszą. Ważne jest jednak dokładne przemyślenie podjętych decyzji, bowiem zły dobór stropu czy wprowadzenie nieodpowiedzialnych zmian w jego projekcie, może grozić nawet zawaleniem się konstrukcji domu. Normy do projektowania konstrukcji drewnianych i stalowych ograniczają dopuszczalną strzałkę ugięcia, zaś normy żelbetowe ustalają najmniejszy możliwy stosunek wysokości żeber stropu do rozpiętości.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

 • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon Nature Berlin

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...