Start Arrow Artykuły PremiumArrow Rolety rzymskie – jak wybrać najlepsze?

Rolety rzymskie – jak wybrać najlepsze?

Rolety rzymskie to bardzo modny sposób na chronienie wnętrz przed światłem słonecznym. Są jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne, a przy tym łatwe w utrzymaniu w czystości. Zobacz, jak wybrać najlepsze rolety rzymskie.

nowoczesny pokój z eleganckimi roletami rzymskimi

nowoczesny pokój z eleganckimi roletami rzymskimi

Dlaczego rolety rzymskie nazywają się rzymskie?

Nazwa rolet rzymskich bardzo wyraźnie wskazuje na ich pochodzenie. Faktycznie pierwszy raz zastosowano je w starożytnym Rzymie i przez długie lata hołdowano temu obyczajowi. Tamte pierwsze rolety były przede wszystkim praktyczne – miały chronić wnętrze przed kurzem i gorącem. Mniej uwagi przywiązywano do ich wyglądu. Konstrukcyjnie były podobne do obecnych, ponieważ podciągano je do góry, tworząc nad oknem dekoracyjny zwój materiału.

Z czasem rolety ewoluowały i dziś z pierwotnymi łączą ją dwie cechy – są doskonale widoczne także po podciągnięciu do góry i chronią wnętrze przed słońcem.

Jak wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie różną się od innych przede wszystkim tym, że szyje się je z tych samych tkanin, co zasłony. To zresztą ich duży atut, bo można je zdjąć z okna i uprać, tkanina nie straci swoich właściwości w zetknięciu z wodą. Ponadto są zdecydowanie bardziej okazałe. Przypominają pozszywane ze sobą falbany, które przy podciąganiu do góry układają się w symetryczne zakładki. Dół może być dodatkowo dekorowany właśnie falbaną lub frędzlami.

Rolety rzymskie rzadko zasłaniają jedynie okno, najczęściej szyje się je i montuje z myślą o przesłonięciu całej wnęki okiennej.

rolety rzymskie

rolety rzymskie

Jak wziąć miarę na rolety rzymskie?

Rozmiar rolety rzymskiej będzie zależny od tego, jak zechcemy ją zamontować. Można to uczynić na trzy sposoby:

  • do framugi okiennej,
  • do ściany,
  • do sufitu.

Sposób montażu wpływa na długość rolety, która każdorazowo powinna sięgać do parapetu. Wyjątkiem są rolety montowane na przeszklonych ścianach salonowych. One będą montowane do sufitu i ich długość będzie tożsama z wysokością pomieszczenia.

Szerokość rolety ustala się, mierząc:

  • okno z framugami, jeśli roleta ma być montowana do framugi lub okno nie znajduje się we wnęce – w drugim przypadku dodajemy do wymiaru 60 cm – pozwoli to uniknąć prześwitów.
  • wnękę okienną i dodając 40 cm, jeśli okno znajduje się we wnęce.
pokój dzienny z roletami rzymskimi

pokój dzienny z roletami rzymskimi

Z jakiej tkaniny uszyć rolety rzymskie?

Rolety rzymskie szyje się z tych samych tkanin, co zasłony, wybór jest więc naprawdę bardzo duży. Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządziliśmy dom i jakie tkaniny w nim dominują. Jeśli np. mamy meble obiciowe tapicerowane welurem, uszycie rolet z tej samej tkaniny wydaje się oczywiste.

Z praktycznego punktu widzenia na pewno lepiej sprawdzi się bawełna lub mikrowłókno, te materiały najłatwiej się pierze. Dobrym wyborem będzie też len – tkanina, która nie blaknie i nie odkształca się nawet po długim czasie. Duży wybór tkanin w bogatej gamie kolorystycznej oferuje producent rolet rzymskich KARNIX.

Co ciekawe, rolety rzymskie można uszyć także z tkaniny, z której zwyczajowo szyje się firanki. Wówczas nie będzie ona pełniła funkcji zasłony, tylko właśnie firany.

 

Jaki mechanizm wybrać do rolet rzymskich?

Rolety rzymskie najczęściej wyposażone są w mechanizm manualny sznurkowy lub koralikowy. Trudno jednoznacznie wyrokować, który będzie najlepszy – przeważnie dobiera się je do charakteru wnętrza.

Niektóre rolety rzymskie mają wbudowane mechanizmy umożliwiające sterowanie automatyczne za pomocą pilota. To wciąż jednak nowość, częściej stosowana w przypadku rolet klasycznych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 15, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty