Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Roślinność w ogrodzie zimowym

Roślinność w ogrodzie zimowym

roslin1.jpg

Projektując przyszły ogród, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i roślin. Miejsce ustawienia roślin, naczynia dla nich, struktura podłoża oraz oddziaływanie poszczególnych okazów, a także wyposażenie wnętrza, zależnie od jego przeznaczenia – to podstawowe założenia kształtowania ogrodu.

Wielu posiadaczy ogrodów zimowych marzy o tym, by przez cały rok przebywać w zielonym raju z mnóstwem kwiatów. Aby to marzenie mogło się spełnić, należy dokonać właściwego wyboru roślin, kierując się przede wszystkim istniejącymi warunkami, czyli temperaturą, oświetleniem i wielkością pomieszczenia.

Dzięki roślinom uprawianym w ogrodach zimowych uzyskujemy:
– lepszą klimatyzację pomieszczenia; W zależności od poziomu aktywności rośliny odparowują wodę przez liście. Zwiększa to wilgotność powietrza i ochładza pomieszczenie.
–poprawę jakości powietrza w szklarni; W ciągu dnia rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla. W procesie fotosyntezy przetwarzają CO2 i wodę a węglowodany wykorzystując energię światła słonecznego i obecności chlorofilu. W atmosferze ogrodu zwiększa się stężenie tlenu.
– naturalny cień;
– podział wnętrza naturalnymi elementami;
– uspokajające i stymulujące oddziaływanie zapachów liści i kwiatów;
– możliwość zbierania owoców;
– dekoracyjny wygląd zewnętrzny.

Najbardziej popularne kompozycje roślin w ogrodach zimowych opierają się na roślinności z rejonów śródziemnomorskich, dalekowschodnich oraz pustynnych.

roslin2.jpg

Kompozycja różnorodnych roślin z rejonu Morza Śródziemnego może wnieść do ogrodu zimowego powiew gorących, wakacyjnych wspomnień. Dla większości roślin tego typu nieogrzewany ogród zimowy stanowi idealne pomieszczenie. Od wiosny do jesieni jest w nim słonecznie i ciepło. Zimą, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku, w ogrodzie jest jasno i przewiewnie. Od kilku stuleci jednym z najpopularniejszych roślin pojemnikowych są palmy. To one są roślinami, które tworzą odpowiedni klimat. Godne polecenia gatunki to chamerops niski (Chamaerops humilis), daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) oraz szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei). W ogrodzie w stylu sródziemnomorskim muszą też pojawić się typowe dla klimatu tego rejonu wiecznie zielone krzewy, np. aukuba japońska (Aucuba japonica), eukaliptus (Eucalyptus) i mirt pospolity (Myrtus communis). Bogactwo kolorowych, pięknych kwiatów zapewni bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra). Niesamowity zapach to cecha charakterystyczna roślin tropikalnych i subtropikalnych. Intensywny zapach wydzielają drobne kwiaty roślin cytrusowych, lejkowate kwiaty bielunia (Datura), oraz pachnące zimą białe kwiaty Choisya ternata. Do tego typu ogrodów pasują również dodatki typu: pojemniki z terakoty, stylizowane szyszki pinii, amfory i małe rzeźby.

roslin3.jpg

Styl Dalekiego Wschodu nadaje się zarówno do ogrodu zimowego mieszkalnego, jak i do nieogrzewanego. Dalekowschodni klimat to z reguły bogactwo tropikalnych liści i kwiatów, oszałamiający aromat, plusk wody i świergot ptaków, oraz kojąca cisza i delikatne dźwięki. W ogrodzie zimowym w stylu azjatyckim znajdują się zwykle łatwe w pięlęgnacji zimozielone rośliny. Wszelkie gatunki z rodzaju Phyllostachys i Bambus. Również wielobarwne gatunki figowców z małymi liśćmi, np. figowiec benjamina (F. benjamina), figowiec pnący (F. pumila) oraz inne gatunki (F. sagittata, F. deltoidea). Wyrazisty akcent uzyskamy dzięki fatsji japońskiej (Fatsia japonica), palmom biczowym (Rhapis) oraz figowcom lirolistnym (Ficus lyrata). Roślinami charakterystycznymi dla kultury azjatyckiej są herbata chińska (Camellia sinensis), kamelia japońska (Camellia japonica), azalie (Rhododendron simsii) oraz ardizja (Ardisia crenata). Dalekowschodni klimat tworzą również bambusowe maty i żaluzje, porcelanowe naczynia i figurki, rattanowe meble oraz wszelkiego rodzaju baseniki, ministawy i fontanny.

roslin4.jpg

Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnowanie roślin, mogą stworzyć w swoim ogrodzie pustynny krajobraz dzięki kaktusom i innym sukulentom. Przeogromna liczba rodzajów i gatunków sprawia, że wybór jest bardzo trudny: sukulenty łodygowe i liściowe, ciepło- i zimnolubne, kwitnące i o fantazyjnych pokrojach świecznika, kuli, kolumny lub rozety. W pustynnym ogrodzie nie może zabraknąć wysokich, rzucających się w oczy roślin, które dzielą przestrzeń i tworzą w niej różne płaszczyzny. Drogie kaktusy jak np. popularny echinokaktus (Echinacactus grusonii) czy Cleistocactus lub Pachycereus można zastąpić o wiele tańszymi sukulentami np. pachypodium Lamera (Pachypodium lamerei), Brachychiton, agawy (Agave) lub draceny (Dracaena). Kaktusy zyskują szczególnie atrakcyjny wygląd dzięki pięknym, jaskrawo ubarwionym kwiatom. Gatunki osiągające dość małe rozmiary powinny być sadzone po kilka egzemplarzy w dużych, płaskich pojemnikach. Należy przy tym pamiętać, aby wszystkie posadzone razem gatunki miały podobne wymagania co do stanowiska i pielęgnowania. W celu mocniejszego podkreślenia pustynnego charakteru ogrodu zimowego można podłoże wokół roślin przykryć piaskiem lub żwirkiem, a między kaktusami rozmieścić większe kawałki skał.

Niezależnie od stylu, rodzaju i przeznaczenia ogrodu zimowego, rośliny się w nim znajdujące wymagają odpowiedniej pielęgnacji: podlewania, nawożenia, przycinania, przesadzania, zwalczania chorób i szkodników. Ważny jest zatem początkowy wybór roślin nie tylko pod względem wyglądu, ale również ich wymagań oraz możliwości użytkowników w utrzymaniu ich w najlepszej, cieszącej oko, formie.

Na podst. „Der Eigene Wintergarden” – S.Bischoff

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród