Start Arrow OgródArrow Rośliny cebulowe: szafirki

Rośliny cebulowe: szafirki

Szafirki to rośliny cebulowe, które kwitną wiosną. Ich cebulki zaś sadzi się jesienią. Sprawdź sposób ich uprawy i zastosowanie…

Wyróżniamy dwa rodzaje szafirków: 

  • szafirek armeński („Muscari armeniacum”),
  • szafirek groniasty („Muscari botryoides”).

Kwiaty szafirka armeńskiego są drobne, białe lub szafirowoniebieskie, zwisające na krótkich szypułkach. Z kolei szafirek groniasty ma kwiaty fioletowoniebieskie z białym brzegiem lub białe (w zależności od odmiany). 

Uprawa i zastosowanie 

Szafirki kwitną w kwietniu i w maju. Nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Najlepiej jednak rozwijać się będą w przepuszczalnej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie obojętnym. Uwielbiają słońce. Dobrze też radzą sobie w miejscach półcienistych. 

Sadzenie cebulek szafirków

Cebulki szafirków wykopuje się w czerwcu i w lipcu. Można od razu przesadzić je w preferowane miejsce albo przechować w suchym piasku, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza i posadzić pod koniec września lub na początku października. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 6–8 cm. Co ważne, roślina bardzo szybko się rozrasta i dlatego nie należy sadzić jej cebulek zbyt gęsto. 

Nawożenie 

Wiosną szafirki należy nawozić nawozami mineralnymi lub organicznymi. Należy je także regularnie podlewać oraz odchwaszczać. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 12, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty