Start Arrow OgródArrow Rośliny Do Ogrodu – przygotowania do wiosny

Rośliny Do Ogrodu – przygotowania do wiosny

Kiedy śniegi i wiatry stają się jedynie wspomnieniem, coraz częściej i chętniej przebywamy w ogrodzie. Czy na pewno jest on w dobrym stanie po zimowych miesiącach? Zanim wiosna zawita w pełni, warto go odpowiednio przygotować.

Zobacz także: 

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, ogród musi zostać uprzątnięty. Często zdarza się, że porywiste wiatry zimą przynoszą do ogrodu śmieci – teraz koniecznie musimy je usunąć. Oczywiście to dopiero początek prac, które trzeba wykonać. Warto też sprawdzić kondycję roślin i stan narzędzi – powinny być odpowiednio naostrzone i zdezynfekowane.

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się drzewom i krzewom. Gałęzie, które uschły, lub wyglądają na chore, musimy usunąć. Warto także przyciąć gałęzie rosnące zbyt gęsto lub krzyżujące się. Jeśli nie są jeszcze zdrewniałe, możemy zrobić to ręcznie. Nie bójmy się, że rośliny nie będą wyglądały dobrze. Nawet jeśli tak się stanie, będzie to stan przejściowy. Na miejscu uciętych pędów pojawią się nowe i kształt drzewa szybko się poprawi. Miejsce cięcia zabezpieczmy maścią ogrodową lub tzw. sztuczną korą. Przyspieszy to gojenie się ran.

(Aby drzewa wyglądały dobrze na wiosnę, konieczne jest ich przycinanie)

Zapewne przed zimą zabezpieczyliśmy nasze rośliny za pomocą okryć ze słomy lub agrowłókniny. Teraz czas usunąć te zabezpieczenia. Nie wyrzucajmy ich jednak , aż do momentu, gdy będziemy mieli całkowita pewność, że mrozy nie powrócą. Należy również rozkopać kopczyki z ziemi, które usypaliśmy przy krzewach róż.

Torf i kora, które również służyły do okrycia roślin możemy wykorzystać ponownie. Posłużą nam one bowiem jako doskonała ściółka na rabatach. Do ponownego użytku nadają się także gałęzie, liście i słoma – warto użyć ich do wykonania kompostu. Jeszcze raz dobrze przyjrzyjmy się rabatom – usuńmy z nich suche liście i przekwitłe kwiaty.

Jeśli planujemy sadzenie drzew i krzewów, warto to zrobić właśnie teraz, zanim ich pąki nabrzmieją. Przyjmą się lepiej, jeśli bezpośrednio po posadzeniu przytniemy ich korony. Istotną kwestią jest także uformowanie misy w ziemi wokół pnia. Będzie się w niej zbierała woda, co lepie wpłynie na rozwój rośliny.

Wczesna wiosna to także dobry moment na posadzenie roślin cebulowych. Dotyczy to tych, które kwitną pod koniec lata i wczesną jesienią. Rośliny cebulowe muszą być posadzone odpowiednio głęboko – najlepiej na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokość rośliny.

Możemy również rozpocząć wysiew roślin – chodzi o gatunki, które są odporne na niskie temperatury. Bardziej wrażliwe odmiany wysiewamy najpierw do doniczek i ustawiamy na parapecie. Dopiero, gdy temperatury się ustabilizują, możemy umieścić rośliny w ogrodzie.

 

(Wysiewając rośliny weźmy pod uwagę, jaka jest ich wrażliwość na zimno)

Zanim jednak zaczniemy wysiew lub sadzenie, należy przekopać ziemię. Jeśli czynność tę wykonaliśmy jesienią, przekopane podłoże należy wyrównać. Od przekopania do posadzenia lub wysiewu roślin musi minąć minimum tydzień.

Niezmiernie ważną kwestią w tym okresie jest odpowiednie nawożenie roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie nawozu mineralnego o przedłużonym działaniu – na przykład 6 miesięcy. Jest on dostępny w różnych formach – jako płyn, proszek lub granulat. Starajmy się jednak dawkować go ostrożnie. Jego nadmiar źle wpływa bowiem na rośliny. W konsekwencji mogą one ulec zniszczeniu.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty