Start Arrow OgródArrow Rośliny Do Ogrodu – sasanka, czyli zwiastun wiosny

Rośliny Do Ogrodu – sasanka, czyli zwiastun wiosny

Wiosny pragnie już chyba każdy z nas. Właśnie dlatego, choć za oknami wciąż jeszcze panuje siarczysty mróz, prezentujemy dzisiaj kwiat, którego pojawienie się jest oznaką zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Mowa o sasance – choć kojarzy się ona z dziką roślinnością, istnieją także odmiany, które możemy wyhodować we własnym ogródku.

Zobacz także: 

Kwiaty sasanki mają kształt dzwonka i są skierowane ku górze. Najczęściej występują w kolorze fioletowym, choć można spotkać również odmiany kwitnące na biało, purpurowo i czerwono. Ich liście są delikatne i ażurowe, pokryte delikatnym meszkiem – kształtem przypominają nieco liście marchwi.

 

(Liście sasanki pokryte są delikatnym meszkiem)

Odmiany ogrodowe w okolicach kwietnia lub maja, w odróżnieniu od sasanek dziko rosnących, które kwitną w czerwcu. Sporadycznie zdarza im się drugie kwitnienie w sierpniu, ale wówczas pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty.

Łodygi kwiatostanowe nie przestają rosnąć po przekwitnięciu kwiatów. W wypadku sasanek ogrodowych na ogół następuje to w okolicach czerwca – wówczas pojawiają się dekoracyjne pęki owocostanów, które również są pokryte miękkim włosiem.

Uprawa sasanki
Sasanka bardzo dobrze czuje się w glebie ubogiej i suchej, źle znosi glebę podmokłą. Ważne, aby gleba pod jej uprawę była dobrze zdrenowana. Dobrze nadaje się gleba próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Sasanki są jednak na tyle mało wymagające, ze mogą rosnąć nawet w kamienistej glebie, pod warunkiem, że dodamy do niej trochę torfu.

 

(Kwiaty sasanki najczęściej występują w fioletowym kolorze)

Ich uprawa jest dość łatwa, gdyż nie wymagają zbyt wiele uwagi. Dosyć dobrze znoszą brak wody. Roślina ginie co 4-5 lat, należy więc pamiętać o jej stałym odnawianiu. Są roślinami mrozoodpornymi, mimo to na zimę warto przykryć je suchymi liśćmi, aby mieć pewność, że przetrwają spadek temperatury.

Zastosowanie
Ze względu na charakterystyczne, nieco „przydymione” barwy sasanki najbardziej efektownie wyglądają w dużych grupach. Świetnie sprawdzają się jako element ogródka skalnego. Mogą być również stosowane na rabatach. Bardzo dobrze wyglądają w zestawieniu z wiosennymi roślinami cebulkowymi.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kwiaty Do Ogrodu - zawilce | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-23 16:21:41

[...] Rośliny do ogrodu – sasanka, czyli zwiastun wiosny [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty