Start Arrow OgródArrow Rośliny Do Ogrodu – sprawdzamy rodzaj gleby

Rośliny Do Ogrodu – sprawdzamy rodzaj gleby

Powoli zbliża się wiosna – czas, kiedy naszemu ogrodowi poświęcamy szczególną uwagę. Czy na pewno jednak wiemy o nim wszystko? Czy wiemy z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia? Jeśli nie, warto się dowiedzieć. Pomoże nam to wybrać odpowiednie rośliny do naszego ogródka.

Jaka powinna być gleba idealna?

Zobacz także: 

Najlepiej by było, aby gleba w naszym ogrodzie był możliwie jak najbardziej przepuszczalna. Powinno z łatwością wysychać, gdy stopnieją śniegi i zachować wilgotność nawet przy suszy. Oczywiście taka gleba jest rzadkością i nie musimy się martwić, jeśli ta w naszym ogrodzie nie spełnia wszystkich z tych warunków.

 

(Prawidłowe określenie typu gleby ma duże znaczenie dla jakości uprawy)

Rodzaje gleby ze względu na strukturę

Przepuszczalność i wilgotność gleby oraz zawartość tlenu w niej zależą w dużej mierze od jej struktury. Nie powinna być ani zbyt luźna, ani zbyt zbita. Przy odpowiedniej strukturze woda i powietrze zostaną w glebie zatrzymane. Oto podział gleb ze względu na strukturę:

  • Gleba piaszczysta – to taka, w której możemy gołym okiem zobaczyć ziarna piasku. Zazwyczaj ma jasny kolor. Jest zbyt przepuszczalna – woda z substancjami mineralnymi za szybko dochodzi d niżej położonych warstw. Na jej powierzchni nie tworzą się kałuże po deszczu. Jest sypka, lekka i niestety mało urodzajna.
  • Gleba gliniasta – gleba z przewagą iłu, ciężka w uprawie. Jest mało przepuszczalna, co sprawia, że na powierzchni tworzą się kałuże, co może doprowadzić do gnicia roślin. Gromadzenie wody ma jednak i swoje dobre strony – rośliny posadzone w takiej glebie nie wymagają zbyt częstego podlewania. Wiosną nagrzewa się dosyć wolno, za to zimą szybko przemarza – warto więc dobrze okrywać rośliny
  • Gleba ilasta – mówimy o niej, gdy zawartość iłu jest większa niż 50%. Ulega szybkiemu zamuleniu, ale jest żyzna i optymalnie zatrzymuje wodę
  • Gleba próchniczna – najkorzystniejszy z rodzajów gleby. Ma ciemnobrązową lub czarną barwę, widoczne są w niej gołym okiem fragmentu obumarłych roślin. Z takiej gleby roślinom najłatwiej jest pobrać składniki odżywcze.

 

(Glebę próchniczną łątwo rozpoznać po ciemnym kolorze)

Glebę próchniczną możemy rozpoznać na pierwszy rzut oka. Pozostałe typy gleb można zidentyfikować na podstawie dotyku. Weźmy do ręki trochę wilgotnej gleby i spróbujmy uformować z niej wałek o grubości ołówka. Następnie sprawdźmy, jak będzie się ona zachowywać.

  • Jeśli uformowanie wałka jest niemożliwe – jest to gleba silnie piaszczysta
  • Jeśli możemy z niej uformować tylko cienki wałek, o grubości około połowy ołówka – jest to gleba piaszczysta
  • Jeśli uformowanie wałka jest możliwe i na dodatek gleba skrzypi między placami – jest to gleba gliniasta
  • Jeśli można uformować wałek i po jego przełamaniu ukazuje się naszym oczom lśniąca powierzchnia – jest to gleba ilasta
  • Jeśli gleba bardzo łatwo się formuje i jej faktura przypomina masło – jest to gleba silnie ilasta

Odczyn gleby

Kolejną ważną kwestią jest odczyn gleby. W jego określeniu pomoże nam kwasomierz (chemiczny lub elektryczny). Do badania odczynu pobierzmy kilka próbek ziemi z różnych punktów ogrodu, z płytszych warstw.

O glebie kwasowej mówimy, gdy jej odczyn wynosi od 4 do 6,5 pH. Gleba zasadowa natomiast to gleba, której pH mieści się w przedziale 6,5 – 8 pH. Bardzo kwaśny odczyn gleby nie jest korzystny dla rosnących w niej roślin (z nielicznymi wyjątkami – niektóre, na przykład wrzosy, hortensje, magnolie lub borówki, dobrze reagują na bardzo kwaśną glebę). W takim przypadku warto przeprowadzić nawożenie nawozem wapniowo-magnezowym lub po prostu dodać zmieloną kredę. Zabieg ten musi być powtarzany co kilka lat.

 

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogród Warzywny - zaplanuj uprawę już teraz | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-28 00:33:56

[...] Rośliny do ogrodu – sprawdzamy rodzaj gleby [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty