Start Arrow OgródArrow Rośliny Do Ogrodu – zadbajmy o nie w marcu

Rośliny Do Ogrodu – zadbajmy o nie w marcu

Do nadejścia kalendarzowej wiosny zostały jeszcze trzy tygodnie. Pogoda w tym okresie bywa często kapryśna i zaskakująca. Warto jednak zakasać rękawy i doprowadzić nasz ogródek do porządku po zimie. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać właśnie teraz?

Trawnik

Zobacz także: 

Może się zdarzyć, że nasz trawnik po zimie będzie w naprawdę opłakanym stanie – jest to całkowicie normalne. Na szczęście może łatwo przywrócić mu ładny wygląd. Gdy tylko temperatura wzrośnie powyżej zera. Zacznijmy od usunięcia przy pomocy grabi (najlepiej wachlarzowych) suchych gałęzi i śmieci.

 

(W marcu warto zadbać o trawnik)

Następnym krokiem powinna być aeracja trawnika (może wystarczyć nakłuwanie powierzchni widłami). W dalszej kolejności powinniśmy wykonać nawożenie. Możemy do tego celu użyć nawozu do trawników, mocznika lub azofoski. Po wykonaniu tych czynności kępy traw powinny być dociśnięte, a powierzchnia trawnika wyrównana. Na tak przygotowaną powierzchnie możemy wysypać nasiona traw, a następnie przysypać je warstwą ziemi i delikatnie ubić, tak aby wiatr ich nie rozsypał.

Drzewa i krzewy

Pod koniec miesiąca, jeśli nie będzie zanosiło się na powrót przymrozków możemy rozpocząć zdejmowanie osłon zimowych z drzew i krzewów. Aby upewnić się, że rośliny nie doznają „szoku” najlepiej jest robić to w pochmurny dzień.

Jest to też dobry czas na rozpoczęcie sadzenia krzewów i drzew ozdobnych, a także na ich przesadzanie, pamiętając przy tym o odpowiednim podlewaniu po posadzeniu w nowym miejscu, zwłaszcza gdy nie ma obfitych opadów.

Bardzo ważną kwestią jest też nawożenie. Jeśli chodzi o młode drzewka owocowe, warto użyć do tego celu kompostu. W przypadku nieco starszych warto dodać nawóz mineralny. Nawożenia szczególnie wymagają pestkowce – na przykład morele. Jeśli chodzi o krzewy, warto zastosować kompost z niewielką domieszką nawozu zawierającego azot.

 

(W marcu przymrozki wciąż jeszcze potrafią zaskoczyć)

Warzywa

Jeśli temperatura gleby jest wyższa niż 5 stopni, możemy zacząć powoli myśleć o wysiewie warzyw do gruntu. Pamiętajmy tylko, ze nie możemy siać warzyw bezpośrednio po nawożeniu, nie należy też przekopywać grządki przed wysiewem, wystarczy lekkie spulchnienie.

Pamiętajmy jednak, że siewy trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej, jeśli przykryjemy je folią lub włókniną. Konieczne jest też regularne nawadnianie. Gdy pojawią się pierwsze plony, warto grządka powinna zostać odchwaszczona.

Rośliny ozdobne

Gdy mrozy ustąpią, usuńmy z grządek okrywę ochronną. Jeśli okrywaliśmy je przy pomocą słomy i gałęzi, możemy je przeznaczyć na kompostownik. Pod koniec marca niektóre z roślin ozdobnych (na przykład groszek pachnący, mak ogrodowy lub łubin) możemy zacząć wysiewać do gruntu. Jest to też dobry czas na to, aby niektóre z bylin (na przykład lawendę lub floksy) możemy zacząć rozmnażać przez podział.

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kwiaty Do Ogrodu - co kwitnie wczesną wiosną? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-08 12:46:10

[...] Rośliny do ogrodu – zadbajmy o nie w marcu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty