Start Arrow OgródArrow Rośliny Doniczkowe – które z nich moga być niebezpieczne?

Rośliny Doniczkowe – które z nich moga być niebezpieczne?

Nasze codzienne, zabiegane życie sprawia, że często tęsknimy za płynącym z natury pięknem. Nic dziwnego, że chętnie sięgamy po rośliny doniczkowe jako element zdobiący aranżacje wnętrz. Jeśli jednak w domu mieszkają dzieci lub alergicy, zastanówmy się dobrze nad doborem roślinności w pomieszczeniach.

Zobacz także:

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie tylko rośliny polne i  łąkowe mogą być przyczyną uczuleń – w równym stopniu dotyczy to także roślin doniczkowych. Najmniej uczulają te najbardziej efektowne, o ozdobnych liściach i kwiatach. Ich pyłki są ciężkie i mało lotne, przez co nie tak łatwo dostają się do układu oddechowego człowieka. Najsilniej uczulają byliny i trawy, przez co nie uprawia się ich w domowych warunkach.

 

(Rośliny z rodziny astrowatych wytwarzają drobne cząsteczki, które łatwo podrażniają.)

W przypadku niektórych roślin problemem są nie pyłki, lecz zawartość substancji uczulających w okazach niektórych gatunków. I tak na przykład sok niektórych gatunków wilczomlecza jest bogaty w lateks, który jest częstą przyczyną uczuleń. Uważać należy zatem na przykład na poinsencję, czyli popularną w okresie Bożego Narodzenia gwiazdę betlejemską.

 

(Poinsencja zawiera lateks, który może uczulać.)

Inne rośliny, które mogą spowodować reakcje alergiczne to:

  • Pierwiosnek kubkowaty – zawiera prininę, która może powodować wysypkę i stany zapalne skóry,
  • Kaktusy – kontakt kolców ze skórą może spowodować rozległą, dotkliwie swędzącą wysypkę,
  • Narcyzy  i hiacynty – wytwarzają szczawiany, które mogą być przyczyną zmian zapalnych na dłoniach,
  • Werbena – kontakt z nią może doprowadzić do powstania czerwonych plam na skórze,
  • Rośliny z rodziny astrowatych (w tym chryzantema) – ich mikroskopijne cząsteczki unoszą się w powietrzu i w kontakcie ze skórą mogą wywołać podrażnienie.

(Kontakt z werbeną może spowodować powstawanie czerwonych plam na skórze.)

Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach reakcja alergiczna może być skutkiem nie tylko właściwości samej rośliny, ale także zalegania kurzu na jej liściach. Zdarza się to bardzo często jeśli chodzi o popularnego figowca. Innym przykładem jest hodowany w doniczce krzak kawy. W drugim przypadku bardzo uciążliwe dla alergika może być połączenie kurzu z liści z wydzieliną wewnętrzną.

(Dotykanie kaktusa moze skończyć się dotkliwie swędzącą wysypką.)

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli w domu mieszka małe dziecko. Tutaj alergia nie jest największym zagrożeniem . Wiadomo bowiem, że dzieciom zdarza się brać różne przedmioty do buzi. Należy w takim wypadku upewnić się, że żadna z roślin w naszym domu nie ma właściwości trujących. Rośliny, których umieszczania w obecności dziecka należy unikać to: difenbachia, anturium, kroton, oleander, filodendron, fikus, bieluń, psianka koralowa, czy wspomniana wcześniej gwiazda betlejemska.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wera m. Odpowiedz 2014-10-12 11:00:06

tak mało tych roślin!

Rośliny Egzotyczne - widliczka | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-04-03 09:20:14

[...] to roślina doniczkowa o stosunkowo niewielkich wymaganiach. To właśnie jest przyczyną jej ogromnej popularności. Ten [...]

Rośliny Egzotyczne - kordylina krzewiasta | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-01-22 04:39:49

[...] naturalnych osiąga wysokość ok. 10-12 metrów. Jej dużo mniejsza wersja hodowana jest jako roślina doniczkowa – wówczas jej wysokość wynosi zaledwie 70 – 80 [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród