Start Arrow OgródArrow Rośliny doniczkowe: phalenopsis – nasz pierwszy storczyk

Rośliny doniczkowe: phalenopsis – nasz pierwszy storczyk

O phalenopsis mówi się, że jest to storczyk zarazem najłatwiejszy i najtrudniejszy w uprawie. Dlaczego? Z jednej strony jest mało wymagający – przy niewielkim nakładzie pracy możemy wyhodować naprawdę piękne kwiaty. Z drugiej strony, na ogół właśnie od niego zaczynamy przygodę z hodowlą storczyków, więc to na nim na ogół uczymy się zasad postępowania z tymi kwiatami.

W środowisku naturalnym phalenopsis występuje na terenach na wschód od Indii – można go spotkać między innymi na Filipinach i na północy Australii. Są to obszary, gdzie powietrze jest wilgotne oraz ciepłe, zatem roślina dobrze się tam czuje. Należy ona do epifitów – rośnie na skałach i gałęziach.

(Phalenopsis lubi ciepłe i wilgotne powietrze.)

Wygląd

Wyróżniać można około 50 gatunków tego kwiatu,  różniących się między sobą kształtem i kolorem. Możemy zatem spotkać okazy o fioletowych, białych, żółtych i kremowych kwiatach. Zdarzają się też kwiaty prążkowane oraz nakrapiane. Ich liście są owalne i mięsiste, wyrastające naprzemiennie – to właśnie one formują główny pęd rośliny.

(Doniczka dla rośliny musi być lekko przyciasna.)

Pielęgnacja

Phalenopsis lubi obfite podlewanie, jednak nie należy doprowadzić do przemoczenia liści i zbyt dużej wilgotności w podłożu. Zimą wystarczy podlać ją raz na 10-14 dni, zaś latem co najmniej raz w tygodniu. Do przelewania korzeni warto używać  deszczówki lub wody z kranu. Pamiętajmy, że woda nie może być zbyt zimna.

(Kwiaty rośliny występują w bardzo wielu kolorach i kształtach.)

Stanowisko

Roślina najlepiej czuje się w świetle rozproszonym – bezpośrednie działanie słońca może zaszkodzić roślinie, parząc jej liście. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę – przy zbyt małej ilości światła roślina nie zakwitnie. Najlepsza temperatura dla niej to 16-18 stopni Celsjusza w nocy i 20-25 w dzień.

(Phalenopsis jest rośliną bardzo prostą w uprawie.)

Roślina ma to do siebie, że lubi lekko przyciasne donice, więc nie należy martwić się, jeśli jej korzenie są ściśnięte i lekko unoszą się ponad powierzchnię ziemi.  Doniczka może równie dobrze stać na parapecie, jak i zostać powieszona w pojemniku pod sufitem.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 13, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Stefanotis bukietowy: dekoracyjne pnącze o pięknym zapachu | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-04-17 11:03:03

[...] z najpopularniejszych i najłatwiejszych do przygotowania dekoracji... więcej    Rośliny doniczkowe: phalenopsis – nasz pierwszy storczyk Begonia – najmodniejsza dekoracja tarasu Bratki – wdzięczna ozdoba balkonu i [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród