Start Arrow OgródArrow Rośliny doniczkowe: prosta w pielęgnacji widliczka

Rośliny doniczkowe: prosta w pielęgnacji widliczka

Widliczka to roślina doniczkowa o stosunkowo niewielkich wymaganiach. To właśnie jest przyczyną jej ogromnej popularności. Ten niewielki, zielony krzew bardzo często umieszczany jest w oknach kwiatowych oraz ogrodach zimowych.

W środowisku naturalnym widliczka występuje głównie w amerykańskiej dżungli, gdzie można spotkać ją w dolnych warstwach leśnych. Należy ona do wieloletnich roślin zielnych. Jej liście są bardzo drobne, cienkie i ostro zakończone, a ich zabarwienie jest intensywnie zielone.

 

(W środowisku naturalnym roślina występuje w amerykańskiej dżungli.)

Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej w tej roli sprawdzi się torf z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Roślinę ustawiamy na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym  – widliczka bardzo lubi światło rozproszone. Zbyt duże nasłonecznienie może spowodować jej uschnięcie, a zbyt małe – wyciąganie się pędów.

 

(Widliczka należy do roślin lubiących wilgoć.)

Najlepsza temperatura dla widliczki to około 19 stopni latem i 16 zimą. Bardzo istotna dla jej dobrego rozwoju jest stałe utrzymywanie wysokiej wilgotności otoczenia. Dbajmy zatem o to, by podłoże było stale wilgotne, choć roślina nie powinna oczywiście stać w wodzie. Najlepiej używać do podlewania miękkiej wody.

 

(Roślina jest często używana jako dekoracja okna kwiatowego.)

Tak naprawdę idealnym rozwiązaniem byłoby zapewnienie roślinie 100% wilgotności powietrza. W przypadku, gdy stoi ona na parapecie bez osłony, jest to niemożliwe. Jak więc to zrobić? Jednym ze sposobów jest ustawienie widliczki w niewielkim szklanym akwarium, albo nakryć ją szklanym kloszem bądź kulą.

(Rozmnażanie rośliny w warunkach domowych nie należy do łatwych.)

Rozmnażanie rośliny w warunkach domowych jest stosunkowo trudne.  Nie tworzy ona bowiem nasion ani kwiatów. W rozmnażaniu pomóc mogą za to kłosy zawierające zarodniki. Wiosną odcinamy i sadzimy ich części wierzchołkowe, które zaczynają już wypuszczać korzenie. Drugi sposób polega na dzieleniu większych okazów, ale w praktyce rzadko kiedy się udaje.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 2, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród