Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – aloes w doniczce

Rośliny Egzotyczne – aloes w doniczce

Aloes nie należy może do najpiękniejszych roślin doniczkowych, jednak bardzo często  decydujemy się na uprawę go w domu. Jego przeciętny wygląd rekompensują bowiem inne zalety – to idealna roślina dla osób zapracowanych, gdyż nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji i dobrze znosi przesuszenie. Istotną zaletą są też jego lecznicze właściwości.

Aloes jest rośliną należącą do sukulentów. W naturze występuje aż 250 gatunków aloesu. Rośnie głównie w tropikach, można go spotkać między innymi w Afryce i na Madagaskarze. Jego liście są mięsiste i grube. Kształtem przypomina nieco agawę, może mieć formę drzewka lub krzewu.

(Liście aloesu są mięsiste i grube, o ząbkowanych liściach)

Gatunki

Gatunki, które najczęściej można spotkać w polskich sklepach to:

  • Aloes pstry (Aloe variegata) liście w białe kropki, pionowo wzniesione. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki do rozwoju, może zakwitnąć
  • Aloes zwyczajny (Aloe vera) – liście grube i mięsiste, o ząbkowanych brzegach i zwartym pokroju. Znany jest z właściwości leczniczych – pomaga zwalczać bakterie, sprzyja też gojeniu ran. Latem powstają żółte kwiaty w kształcie dzwonka.
  • Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) – liście podobne, jak w przypadku aloesu zwyczajnego, podobne są także właściwości, które posiadają obie rośliny. Na szczytach pędów wyrastają czerwone kwiaty o rurkowatym kształcie.
  • Aloes ościsty (Aloe aristata) – liście pokryte są białymi guzkami i tworzą zwartą rozetę.

(Aloes zwykły)

Stanowisko

Przy uprawie aloesu pamiętajmy, że stanowisko na którym rośnie powinno być jasne, przewiewne i dobrze nasłonecznione. Najlepiej zatem, aby doniczka stała na parapecie. W zimie warto zapewnić mu nieco niższą temperaturę – od 6 do 10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że aloes może się rozrosnąć do bardzo dużych obszarów, powinien zatem mieć odpowiednio dużo miejsca.

(Aloes drzewiasty)

Przesadzanie

Najlepiej, aby co roku roślina była przesadzana do większej doniczki. Młody aloes powinien być przesadzany raz w roku, a nieco starszy nie rzadziej niż co 2-3 lata. Najlepszym podłożem jest ziemia piaszczysta na bazie torfu, ewentualnie możemy wykorzystać gotową mieszankę dla sukulentów. W okresie wegetacji roślinę nawozimy co dwa-trzy tygodnie. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy lub specjalny do kaktusów i sukulentów.

(Aloes ościsty)

Podlewanie

Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być przeprowadzane raz w tygodniu, tak by woda nie zalegała długo, gdyż może dojść do gnicia korzeni. Zimą roślinę podlewamy mniej obficie, pamiętając jednak, by podłoże nie wyschło. To właśnie odporność na długie okresy suszy sprawia, że aloes jest postrzegany, jako roślina dla osób wiecznie zabieganych.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 15, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników