Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – gardenia

Rośliny Egzotyczne – gardenia

Gardenia to kwiat dla osób, które wysoko cenią sobie estetykę i mogą poświęcić sporo czasu na pielęgnację roślin. Nie należy bowiem do roślin najłatwiejszych w uprawie doniczkowej, jednak rekompensuje nam to jej przepiękny wygląd.

Zobacz także:

Gardenia należy do roślin wiecznie zielonych. Pochodzi z Azji Wschodniej, gdzie jej obecność odnotowano już w połowie XVII wieku.  Bardzo modna stała się mniej więcej sto lat później. Obecnie jej popularność znowu rośnie. Nic dziwnego, jest charakteryzuje się bowiem klasycznym pięknem – jej kwiaty przypominają niektóre szlachetne odmiany róż.

(Kwiaty gardenii przypominają nieco róże.)

Delikatnie pachnące kwiaty gardenii mają średnicę około 8-10 cm i są koloru białego lub kremowego. Pojawiają się na ogół na przełomie stycznia i lutego.  Liście z kolei są błyszczące i skórzaste, w jajowatym kształcie, koloru intensywnie zielonego.

(Najczęściej spotykane kolory kwiató to biały i kremowy.)

W naszym kraju gardenię sprzedaje się jako kwiat cięty, jednak niektóre odmiany, na przykład Garednia jasminoides i jej odmiana „Veitchii” nadają się do uprawy w doniczce. Zimą, czyli w okresie spoczynku gardenia może stać w temperaturze do 10 stopni Celsjusza, natomiast w okresie właściwego kwitnienia najlepsza będzie temperatura 15-18 stopni Celsjusza.

(Pielęgnacja rośliny wymaga dużo pracy, ale piękny wygląd kwiatów nam to wynagrodzi.)

Roślina wymaga obfitego podlewania 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej byłoby użyć do tego celu deszczówki, jednak jeśli nie mamy do niej dostępu, możemy użyć wody bezwapniowej. Zimą wystarczy roślinę podlewać raz w tygodniu, jednak przez cały rok pamiętajmy o zraszaniu.

(W Polsce gardenia sprzedaje się jako kwiaty cięte, jednak niektóre odmiany nadają się do uprawy doniczkowej.)

Nawożenie rośliny powinno zostać przeprowadzone w okresie czterech miesięcy od pojawienia się pierwszych pędów. Najlepiej nadawać się do tego celu będą nawozy mineralne bez wapnia. Jeśli chodzi o przesadzanie, w wypadku roślin młodych powinniśmy je przeprowadzać raz w roku, natomiast w przypadku roślin starszych – raz na 3-4 lata.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 22, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty