Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – męczennica, czyli passiflora

Rośliny Egzotyczne – męczennica, czyli passiflora

Męczennica to roślina, która swą wielką popularność zawdzięcza nietypowym i efektownym kształtom kwiatów. W domu możemy ją uprawiać przez cały rok, jeśli zatem szukamy oryginalnej ozdoby wnętrza, warto się na nią zdecydować.

Zobacz także:

Środowiskiem naturalnym dla męczennicy są rejony deszczowe lasów tropikalnych Brazylii, Argentyny i Meksyku. W Europie roślina ta pojawiła się w XVIII wieku, jednak już wcześniej doszły na nasz kontynent słuchy o jej niezwykłych właściwościach. Włoski mnich Jacomo Bosio dopatrzył się bowiem w jej kształtach odniesień do ukrzyżowania Chrystusa. Stąd wzięła się nazwa Passiflora (łacińskie słowo passio oznacza cierpienie, a flos – kwiat).

 

(Głównym powodem popularności passiflory jest efektowny wygląd jej kwiatów)

Pędy męczennicy są długie i cienkie – ich długość może osiągać nawet do kilku metrów. Znajdują się na nich wąsy czepne. Kwiaty męczennicy są olbrzymie i promieniste, osadzone są w kącikach liści. Są białe z delikatnym, błękitnym zabarwieniem i przepięknie pachną. Liście są szerokie, o owalnym kształcie, położone naprzeciwlegle. Roślina tworzy jadalne owoce w kolorze żółtym lub pomarańczowym.

 

(W kształcie kwiatów passiflory dopatrywano się odniesień do męki Chrystusa)

Najlepszym stanowiskiem dla passiflory jest miejsce jasne i słoneczne, z dobrym dostępem do świeżego powietrza. W okresie zimowym powinna być tam, gdzie temperatura mieści się w przedziale 6-12 stopni Celsjusza. Raz w tygodniu warto przeprowadzić nawożenie, używając do tego celu nawozu uniwersalnego do kwiatów doniczkowych. Wczesną wiosną pędy rośliny warto przyciąć – będzie wówczas lepiej kwitła. Pamiętajmy o corocznej zmianie donicy na większą.

Rozmnażanie passiflory możemy przeprowadzić poprzez wysiew. Inną metodą jest rozmnażanie poprzez sadzonkowanie. W tym celu od rośliny należy pobrać sadzonki o długości 10-15 centymetrów i umieścić je w mieszance piasku, perlitu i ziemi. Po posadzeniu należy je przykryć workiem foliowym. Możemy też użyć mnożarki. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu!

 

(Męczennicę możemy rozmnażać poprzez wysiew lub sadzonkowanie)

Męczennica idealnie nadaje się do tworzenia kompozycji kwiatowych w stylu śródziemnomorskim. Bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z oleandrami i cytrusami. Możemy ustawić ja na werandzie, tarasie, patio, lub w ogrodzie zimowym. W ziemię w donicy warto wbić drabinkę – wtedy rosnące pędy będą ją efektownie oplatać.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Egzotyczne w domu - bromelie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-12 09:19:23

[...] Rośliny Egzotyczne – męczennica, czyli passiflora [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty