Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – niedośpian

Rośliny Egzotyczne – niedośpian

Niedośpian to roślina dosyć niewielka i mało kłopotliwa – to właśnie sprawiło, że uzyskała olbrzymią popularność w uprawie doniczkowej. Zazwyczaj umieszcza się ją w witrynach oraz zamkniętych oknach kwiatowych.

Zobacz także:

Krajem pochodzenia niedośpianu jest Madagaskar. Występuje ona też na sąsiadujących z nim wyspach, takich jak Komory, Seszele i Mauritius. W Polsce niedośpian uprawiany jest jako roślina jednoroczna zielna, zaś w warunkach naturalnych występuje jako roślina krzewiasta. Powodem jest niedostateczna ilość światła w naszej szerokości geograficznej.

(Niedośpian osiągnął dużą popularność jako roślina doniczkowa.)

Kiedyś niedośpian był rośliną płożącą, jednak w ostatnich latach hodowcy nieco poprawili jego pokrój. Dużo atrakcyjniej wyglądają tez liście – są plamiste lub kropkowane, w jasnoróżowe lub karmazynowe cętki. Mają około sześciu centymetrów długości, a ich brzeg jest falisty. Cała roślina osiąga wysokość 40-50 cm.

Nieśpian preferuje rozproszone światło, ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może mu zaszkodzić, gdyż liście rośliny ulegną poparzeniu. Zbyt ciemne stanowisko może spowodować z kolei odbarwienie lub nawet zniekształcenie rośliny. Dobrze, aby powietrze było wilgotne, roślina nie powinna jednak być zraszana – najlepiej umieścić pod doniczką podstawkę z kamykami i wodą.

(Liście niedośpianu pokryte są kropkami lub plamami.)

Roślina poradzi sobie z temperaturą wyższą niż 10 stopni Celsjusza, jednak dużo lepiej radzi sobie w temperaturze 18-25. Do zakiełkowania nasion potrzebna jest temperatura około 21-24 stopni Celsjusza. Najlepszym podłożem będzie łatwo przepuszczalna ziemia torfowa.

Niedośpian rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe. Możemy to robić do sierpnia, wykorzystując przy tym ścięte pędy. W typowych warunkach sadzonki powinny ukorzenić się szybko i w dużym procencie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty