Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – sagowiec odwinięty

Rośliny Egzotyczne – sagowiec odwinięty

Sagowiec odwinięty to roślina, która ze względu na wygląd liści i zbliżony pokrój często bywa mylona z palmą. W rzeczywistości sagowce są jednak zupełnie inną rodziną roślin. Ten konkretny przedstawiciel całkiem dobrze radzi sobie z brakiem światła zimą oraz niezbyt wysoką temperaturą – nic dziwnego więc, że trafił do uprawy doniczkowej.

Zobacz także:

Roślina ta, zwana potocznie cykasem (od łacińskiej nazwy cykas revoluta) przywędrowała do nas z Azji. W środowisku naturalnym jej wysokość nie przekracza 1,5 m, zaś w wersji doniczkowej – 0,5 – 0,6 m. Niestety, w warunkach domowych roślina nie wypuszcza kwiatów, nie pojawiają się też owocostany.

(Łodyga sagowca przypomina nieco owoc ananasa.)

Łodyga rośliny wyglądem może przypominać… owoc ananasa. Z jej szczytu wyrasta rozeta skórzastych, rozchylających się na boki  liści. Każdy z nich ma długość około 90 cm i posiada sztywny nerw główny oraz rozchodzące się od niego igiełkowate listki, tworzące jodełkę.

Roślina potrzebuje dużo światła, jednak niewskazane jest wystawianie jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jak najbardziej może stać w pomieszczeniach z centralnym ogrzewanie, jednak pamiętać należy o zapewnieniu mu przewiewu. Najodpowiedniejszą temperaturą będzie 15- 18 stopni Celsjusza.

Latem roślina powinna być podlewana raz tygodniowo (w wyjątkowo upalnych okresach częstotliwość podlewania powinna być większa), przy czym należy dbać o to, by ziemia zdążyła przeschnąć między jednym podlewaniem a drugim. Zimą z kolei częstotliwość podlewania możemy zmniejszyć – wystarczy co 3-4 tygodnie. Od kwietnia do października podajemy płynny nawóz wieloskładnikowy.

Młode rośliny należy przesadzać każdej wiosny. Za każdym razem doniczka powinna być większa, warto także zadbać o dobry drenaż. Jeśli chodzi o starsze rośliny, przesadzanie powinno być przeprowadzane co 3-6 lat, zwracając przy tym szczególną uwagę na korzenie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty