Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – skrzydłokwiat w doniczce

Rośliny Egzotyczne – skrzydłokwiat w doniczce

Skrzydłokwiat jest wysoko cenioną rośliną doniczkową. Jego uprawa jest niezwykle łatwa, poza tym pięknem rośliny możemy się cieszyć bardzo długo. Nie sposób nie wspomnieć także o jego wyglądzie – zarówno jego liście, jak i kwiaty są niezwykle efektowne.

Wygląd

W  warunkach naturalnych skrzydłokwiat (Spathiphillum) rośnie na tropikalnych obszarach Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Wyróżniamy kilka odmian tej wdzięcznej rośliny, jednak ich wygląd jest dosyć zbliżony. Ich liście są wąskie i lancetowate, a pędy kwiatowe długie i wygięte. Na końcach pędu znajdują się kolby kwiatowe otoczone pochwami w kolorze białym lub kremowym.

(Kwiaty wyglądają niezwykle efektownie)

W warunkach domowych roślina osiąga wysokość 23-45 cm. Jej kwiaty wydzielają piękny i bardzo intensywny zapach. Ich liczba zależy od rozmiarów rośliny – większe okazy wydają więcej kwiatów. Kwitnienie może również nastąpić w miesiącach zimowych, jednak zdarza się to sporadycznie – powietrze musi mieć odpowiednia wilgotność.

(Kwiaty rośliny wydzielają przepiękny zapach.)

Uprawa rośliny w doniczce

Roślina nie należy do wymagających, jej uprawa jest stosunkowo łatwa. Najlepsza temperatura dla niej to 18-21 stopni Celsjusza latem i 16-18 stopni Celsjusza zimą. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia podłoża – powinno ono być stale wilgotne. Unikajmy też zalania korzeni, gdyż może to roślinie poważnie zaszkodzić – straci wówczas liście. Latem  roślinę podlewamy 2-3 razy w tygodniu, a zimą  nieco mniej intensywnie.

Jeśli chodzi o nawożenie, zabieg ten przeprowadzamy co dwa tygodnie w okresie kwiecień – sierpień. Najlepiej stosować wtedy nawóz bez dodatku wapnia, przeznaczony do roślin zielonych.

(Większe okazy rośliny wytwarzają więcej kwiatów.)

Przesadzanie i rozmnażanie

Co roku skrzydłokwiat powinien zostać przesadzony. Za każdy razem wybieramy większą doniczkę, a jako podłoże używamy żyznej, próchniczej ziemi z dodatkiem torfu. Najlepiej zrobić to na przełomie lutego i marca.

(W warunkach naturalnych roślina występuje w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Azji.)

Najczęściej stosowana metoda rozmnażania rośliny to podział kłączy. Sadzonki sadzimy w małych naczyniach, nakryte czepkami z folii. Niezwykle ważne jest przy tym, aby zachowana była stała wilgotność powietrza.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Paprotki w doniczkach - jak o nie zadbać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:13:27

[...]  Rośliny Egzotyczne – skrzydłokwiat w doniczce [...]

Rośliny Egzotyczne - Kalanchoe Blossfelda | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-01-22 04:36:31

[...] Rośliny Egzotyczne – skrzydłokwiat [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród