Start Arrow OgródArrow Rośliny egzotyczne: uprawa hibiskusa w doniczce

Rośliny egzotyczne: uprawa hibiskusa w doniczce

Łatwość uprawy, oraz częste i efektowne kwitnienie – oto główne zalety hibiskusa. Dawniej traktowano go jak typową roślinę pokojową, dzisiaj rośnie także w ogrodach i na tarasach. Oto kilka wskazówek dotyczących uprawy hibiskusa w doniczce.

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis) tak naprawdę znany jest pod kilkoma nazwami. Funkcjonuje także jako róża chińska, ketmia i malwa sudańska. Należy do rośliny malwowatych (Malvaceae). Do Europy przywędrowała z tropikalnych rejonów Azji.

(Charakterystyczną cechą rośliny są olbrzymie, efektowne kwiaty.)

Kwiaty hibiskusa są olbrzymie (ich średnica może dojść nawet do 15 centymetrów) i mają kształt dzwonków. Ich płatki mają pofałdowaną fakturę i są ubarwione na intensywne kolory, niczym upierzenie egzotycznych ptaków (czerwień, żółć, błękit, róż i pomarańcz) . Istnieje bardzo wieje odmian hibiskusa, dzięki krzyżowaniu uzyskano na przykład kwiaty o kielichach półpełnych i pełnych. Co ciekawe, niektóre z odmian zmieniają kolor w zależności od panującej temperatury lub pory dnia.

(Kwiaty hibiskusa mają intensywne, egzotyczne barwy.)

Hibiskus najlepiej będzie się czuł na miejscu jasnym, jednak nie powinno być zbyt mocno nasłonecznione. Optymalna temperatura w okresie wegetacji to 18-21 stopni Celsjusza, latem nie powinna przekroczyć 27 stopni. W zbyt niskiej temperaturze roślina ma tendencje do gubienia liści.

(Niegdyś traktowany jako roślina typowo pokojowa, hibiskus rośnie obecnie także w ogrodach)

W okresie wegetacji bardzo istotne jest podlewanie. Powinno być dość obfite i przeprowadzane dwa razy w tygodniu. Nie dopuśćmy jednak do tego, by roślina stała w wodzie, gdyż wówczas jej korzenie zgniją. Zimą nawadnianie ograniczamy – wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Ponadto w okresie wegetacji należy podawać roślinie rozcieńczony nawóz płynny do roślin kwitnących. Nie powinno się za to nawozić rośliny zimą.

(Hibiskus występuje także w kolorze zółtym.)

Suche powietrze może zaszkodzić hibiskusowi i prawić, że jego pąki opadną. Z tego względu codziennie należy go delikatnie zraszać, również zimą (zwłaszcza, gdy stoi w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem). Dobrym pomysłem jest postawienie rośliny na podstawce z wodą i kamykami – wówczas z pewnością zapewnimy jej odpowiednia wilgotność powietrza.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Egzotyczne w domu - bromelie | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:13:45

[...]    Rośliny doniczkowe: difenbachia – popularna ozdoba domu Rośliny Egzotyczne – uprawa hibiskusa w doniczce Rośliny Egzotyczne – dracena w doniczce Wykusz – finezyjne miejsce na ogród [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty