Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – uprawiamy cytrusy w doniczkach

Rośliny Egzotyczne – uprawiamy cytrusy w doniczkach

Drzewko, którego gałęzie uginają się pod ciężarem złocistych owoców, a kwiaty przepięknie pachą – na samą myśl o cytrusach można się rozmarzyć. Niewielu wie, jak prosta jest uprawa drzewek cytrusowych w domowym zaciszu.

Zobacz także:

Rośliny cytrusowe znane są od około trzech tysięcy lat. Jako pierwsi ich uprawą zajęli się mieszkańcy Chin. Do Europy przywędrowały w XI wiek, a Polsce spopularyzowała je królowa Bona. Jak wiadomo, istnieje bardzo wiele gatunków cytrusów. W stanie dzikim rosną: cytron (Citrus medica), pomarańcza olbrzymia (Citrus maxima) i mandarynka (Citrus reticulata). Pozostałe odmiany to głównie mieszańce międzygatunkowe.

 

(Atrakcyjny wygląd, oraz piękny smak i zapach to główne przyczyny dużej popularności cytrusów)

Początkowo można je było znaleźć jedynie w oranżeriach. Dziś każdy z nas może wyhodować swoje własne drzewko cytrusowe, pod warunkiem, że będzie przestrzegał kliku prostych zasad. Bardzo ważny jest odpowiedni wybór miejsca – powinno być dobrze oświetlone, gdyż w zacienionym miejscu nie powstaną ani kwiaty, ani owoce. Zbyt mocne światło jednak może sprawić, że liście zaczną żółknieć. Gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, warto wynieść je do ogrodu.

 

(Latem doniczki z cytrusami warto wynieść na zewnątrz)

Nie bez znaczenia dla zdrowia roślin jest rodzaj podłoża. Najlepiej, by było sadzić je w podłożu próchnicznym, lekko kwaśnym (odczyn 5- 6,5 pH). Ważne jest tez, by było przepuszczalne. Im starsza roślina, tym rzadziej należy ją przesadzać. Najmłodsze okazy przesadzamy raz na rok, starsze raz na kilka lat. Ważne jest, aby zawsze roślinę przesadzać do doniczki o 2-3 centymetry szerszej od poprzedniej.

 

(Niewiele osób wie, jak łatwa jest uprawa cytrusów w domowym zaciszu)

Ważne jest regularne podlewanie, ale nie przesadzamy z ilością wody. Jeśli po podlaniu rośliny na podstawce zebrała się woda, szybko należy ją usunąć, gdyż pozostawiona może sprawić, ze korzenie będą gniły. Dobrym rozwiązaniem jest warstwa drenażu na dnie doniczki, gdyż wówczas możemy mieć pewność, że odpowiednia wilgotność podłoża została zachowana. Wiosną i latem możemy je delikatnie spryskiwać wodą, ale tylko wtedy, gdy ich liście nie są zbytnio rozgrzane, gdyż wówczas mogą powstać na nich plamy.

 

(Aby owoce były piękne, roślina musi być odpowiednio nawożona)

Wiosna to także odpowiednia pora na przesadzanie naszego drzewka. Jeśli chcemy pobudzić jego wzrost, warto także nieco przyciąć mu pędy. Kolejną istotną kwestią jest nawożenie – od marca do października należy im podawać nawóz płynny dla roślin kwitnących. Pomiędzy poszczególnymi dawkami powinny być dwutygodniowe odstępy. Jeśli liście zaczną żółknięć, podajemy dolistnie nawóz bogaty w minerały i mikroelementy.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty