Start Arrow OgródArrow Rośliny egzotyczne w domu – bromelie

Rośliny egzotyczne w domu – bromelie

Bromelia to wyjątkowa roślina, która zachwyca swym oryginalnym wyglądem. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Północnej i Południowej. Nie jest trudna w uprawie. Sprawdź nasze wskazówki pielęgnacyjne i udekoruj nią swoje wnętrze!

(W naturze bromelie występują w Ameryce Południowej i Środkowej)

Ta niezwykła roślina należy do rodziny ananasowatych. Wyróżniamy około 1600 gatunków bromelii. Wśród nich mamy kilka bardzo popularnych okazów. Należą do nich:

  • „Guzmania”,
  • „Echmea”,
  • „Frizea”,
  • „Neoregelia”.

Stanowisko

Roślinę tę nie należy narażać na bezpośrednie promienie słoneczne. Doskonale rozwija się w miejscach półcienistych. Odpowiednia temperatura dla bromelii to ta pokojowa. Zimą dobrze jest ustawić roślinę bliżej okna.  

(Bromelie preferują stanowiska półcieniste)

Podlewanie i nawożenie

Bromelię należy podlewać regularnie, aby zapewnić jej stale wilgotne podłoże. Pamiętaj jednak, aby nie przelać rośliny. Zimą zaś podlewanie należy ograniczyć. Bromelia powinna być podlewana od środka, bowiem w naturalnym środowisku w ten sposób gromadzi wodę. Roślinę nawozimy od marca do października nawozem dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie rośliny

Rozmnażanie bromelii nie należy do najłatwiejszych czynności. Jak to zrobić? Należy oddzielić odrost od rośliny matecznej. Pamiętać jednak należy, że odrost musi mieć korzenie. Następnie należy posadzić go do nowej doniczki, ugniatając podłoże wokół rozety. 

(Dzięki swojej budowie bromelie mogą gromadzić wodę z deszczu i mgły)

O czym warto pamiętać?

Należy stosować się do powyższych wskazówek, bowiem liście bromelii przy intensywnym promieniowaniu słonecznym, mogą zostać poparzone. Nie należy też obficie podlewać rośliny, ponieważ może ona zgnić. Pamiętać także należy o nawożeniu rośliny, gdyż podłoże ubogie w składniki odżywcze, może zostać zaatakowane przez szkodniki, m.in. tarczniki czy wełnowce.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Egzotyczne - skrzydłokwiat w doniczce | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:11:38

[...]  Rośliny Egzotyczne w domu – bromelie   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty