Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne w domu – hodujemy kaktusy

Rośliny Egzotyczne w domu – hodujemy kaktusy

Kaktusy to rośliny, które swoją popularność zawdzięczają niezwykłej mnogości kształtów i rozmiarów. Stanowią też świetne rozwiązanie dla osób bardzo zajętych i wiecznie zabieganych, gdyż nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji. Jedyne, czego potrzebują to dużo światła i niewielka ilość wody.

Gatunki

Tak naprawdę potoczna nazwa „kaktusy” obejmuje całą rodzinę roślin kaktusowatych – to aż 200 gatunków, głównie rosnących na terenie obu Ameryk. Ich charakterystyczną cechą jest niezwykłą wytrzymałość i możliwość funkcjonowania nawet w pozornie bardzo niesprzyjających warunkach. Dzięki grubym pędom służącym do magazynowania wody i redukcji liści do kolców są odporne zarówno na susze, jak i na bardzo niskie temperatury.

(Potoczna nazwa "kaktusy" obejmuje całą rodzinę kaktusowatych)

Uprawa kaktusów w domu

  • Stanowisko

Do uprawy w warunkach domowych najczęściej wybierane są kaktusy kuliste – główną przyczyną jest oszczędność miejsca, ponadto właśnie te odmiany najłatwiej zakwitają. Choć ich wymagania nie są wygórowane, pamiętajmy, by w okresie od wiosny do jesieni zapewnić im jak najwięcej światła. Gdy kaktus wyraźnie marnieje (blednie, a obwód jego pędów maleje), oznacza to, że światła jest zbyt mało. Rośliny nie powinny stać przy mocno nasłonecznionym, zamkniętym oknie, gdyż padające przez szybę promienie mogą je poparzyć.

(Do uprawy w warunkach domowych najczęściej wybieramy kaktusy o kulistym kształcie)

  • Podłoże

Najlepsze podłoże dla kaktusów to ziemia lekko kwaśna, o pH około 6, próchnicza i przepuszczalna. Doniczka, w której umieścimy roślinę nie musi być zbyt duża – wystarczy, że będzie tylko trochę szersza od samego kaktusa.

Podlewanie

Jeśli chodzi o podlewanie, dużo zależy od pory roku i pogody. Możliwość gromadzenia wody w łodygach sprawia, że bez problemu wytrzymają bez niej kilka miesięcy. Od listopada do lutego kaktusy „odpoczywają” i wtedy wręcz nie należy ich podlewać. Delikatne zraszanie możemy rozpocząć wczesną wiosną.

(Kaktusy nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji, dlatego są często wybierane przez osoby zajęte i zabiegane)

  • Przesadzanie i rozmnażanie

Przesadzanie kaktusów najlepiej przeprowadzić zanim zacznie się ich okres wegetacyjny, czyli wiosną. Pamiętajmy, że muszą mieć wówczas całkowicie suchą bryłę korzeniową. Ziemia dla kaktusów powinna być całkowicie sucha, lub lekko wilgotna. Na rynku dostępne są także mieszanki ziemi opracowane specjalnie z myślą o kaktusach, taką mieszankę warto jednak wymieszać w proporcjach 1:1 z keramzytem lub żwirem. W przeciwnym razie podłoże będzie zbyt mało przepuszczalne. Przesadzoną roślinę możemy podlać dopiero po tygodniu.

Są różne metody rozmnażania kaktusów: z sadzonek, przez wysiewanie nasion, albo przez szczepienie. Ostatnia metoda najlepiej się sprawdza w przypadku tych gatunków, których sadzonki źle się ukorzeniają. Jest to też dobra metoda, gdy chcemy uformować roślinę – dzięki niej możemy uzyskać kaktusy o bardzo wymyślnych kształtach.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty