Start Arrow OgródArrow Rośliny egzotyczne w domu – najpopularniejsza juka

Rośliny egzotyczne w domu – najpopularniejsza juka

Juka to jedna z najbardziej znanych i lubianych roślin doniczkowych. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że świetnie wpasowuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Ponadto jest niedroga i łatwa w pielęgnacji, stosunkowo łatwe jest też jej rozmnażanie. Oto kilka porad dotyczących uprawy juki w doniczce.

Juka to roślina z rodziny agawowatych, która przywędrowała do nas z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie występuje na obszarach półpustynnych. Na stanowiskach naturalnych rosła także na suchych obszarach Stanów Zjednoczonych. Znanych jest około 30 gatunków tej rośliny. Najbardziej popularna jest juka gwatemalska (Yucca guatemalensis), dość znane są też juka aloesowa (Yucca aloifolia) i juka wyniosła (Yucca elata).

Niektóre gatunki juki przypominają drzewka o pniu prostym lub rozgałęzionym i z rozetami liści na końcach pędów. Inne to byliny, których liście układają się w przyziemne rozety. Kwiaty w kolorze białym lub kremowym mają kształt dzwonka i zebrane są w wysokie kwiatostany. Liście juki są grube, sztywne i błyszczące od wosku.

(Liście juki są grube i błyszczące)

Jak wszystkie rośliny egzotyczne, juka najlepiej czuje się na jasnym, nasłonecznionym stanowisku i w temperaturze pokojowej. Podczas letnich upałów bez obaw możemy trzymać  ją na zewnątrz. Jako kserofit (roślina rosnąca na suchych, półpustynnych terenach), juka nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody. Przeciwnie – zbyt obfite podlewanie może jej zaszkodzić, prowadząc do gnicia.  Zimą ilość podawanej wody ograniczamy do minimum.

(Juka może mieć postać drzewek o pojedynczym lub rozgałęzionym pniu)

Od razu po zakupie juka powinna zostać przesadzona do większego pojemnika. Możemy go wypełnić specjalną ziemią do juki, która jest dostępna  sklepach ogrodniczych, bądź ziemią uniwersalną. Starajmy się unikać mieszanek zawierających torf i inne składniki wpływające na kwaśny odczyn pH. Gdy korzenie całkiem wypełnią doniczkę (a zdarza się to raz na 2-3 lata), jukę należy przesadzić. Gdy oślina osiągnie pełny rozmiar, wystarczy że wymienimy raz w roku górną warstwę ziemi. Nawożenie przeprowadzamy tylko wiosną i latem co dwa tygodnie. Najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz płynny do roślin doniczkowych.

(Juka jest kserofitem - oznacz to, że dobrze rośnie na terenach suchych i półpustynnych)

Jak powinno wyglądać rozmnażanie juki? Najlepiej zabrać się do tego w lutym lub marcu. Przygotowujemy mieszankę ziemi kwiatowej i piasku, do której wysiewamy nasiona juki. Następnie na wierzchu układamy kilkucentymetrową warstwę ziemi. Istotne jest, aby nasionom zapewnić temperaturę około 21 stopni, odpowiednią wilgotność i odrobinę cienia. Najlepiej zatem, aby kiełkowanie było przeprowadzane w mnożarce. Po trzech miesiącach powinniśmy uzyskać kilkucentymetrowe roślinki, które możemy przesadzić do doniczek.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny egzotyczne - dracena w doniczce | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-20 12:20:35

[...] związane z budową tarasów i balkonów powinny być wykonywane... więcej    Rośliny Egzotyczne w domu – juka Rośliny Egzotyczne – męczennica, czyli passiflora Deski, płytki, beton? Podłoga [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty