Start Arrow OgródArrow Rośliny egzotyczne w domu – ozdobna echmea wstęgowata

Rośliny egzotyczne w domu – ozdobna echmea wstęgowata

Echmea wstęgowata to roślina ozdobna, która bardzo często używana jest do dekoracji mieszkań. Można ją uprawiać zarówno w sposób klasyczny, czyli w doniczce, lub zastosować jako element dekoracji wiszącej.

Echmea przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, gdzie występowała głównie na terenie Brazylii, w strefie klimatu tropikalnego. Warto wiedzieć, że echmea należy do epifitów. Oznacza  to, że jest to roślina rosnąca na innej roślinie, nie prowadząca jednak pasożytniczego trybu życia.

 

(Echmea to roślina pochodząca z Brazylii.)

Wygląd i odmiany

Roślina posiada lancetowate liście o ciemnozielonym zabarwieniu. Są pokryte poprzecznymi prążkami w kolorze popielatym. Układają się one w kształt lejkowatej rozety. Kwitnienie rośliny odbywa się raz w roku i trwa przez 3-4 miesiące. Po jego zakończeniu dochodzi do śmierci rozety-matki. Wówczas u jej podstawy pojawiają się niewielkie odrostowe rozetki, które możemy ukorzenić.

 

(Roślina kwitnie raz w roku, przez 3-4 miesiące.)

Istnieje kilka odmian rośliny. Do najbardziej efektownych należą: kwitnąca na niebiesko „Blue Rain”, „Primera” o jasnoróżowych kwiatach. Warto także stawiać na odmiany o ciekawie wyglądających liściach, takie jak „Variegata” z kremowymi brzegami lub kremowym pasem na środku, albo kwitnąca na czerwono „Fia” o zielonych, błyszczących liściach.

Echmea w doniczce – podłoże

Fakt, że roślina jest epifitem ma duże znaczenie przy jej uprawie doniczkowej. Nie pobiera ona bowiem pokarmu z gleby, dzięki czemu rodzaj podłoża jest w zasadzie obojętny. Ważna jest natomiast jego faktura – powinno ono być dosyć porowate, wówczas powietrze będzie swobodnie docierało do korzeni. Możemy użyć na przykład ziemi wymieszanej z torfem.

 

(Ze względu na swój ozdobny wygląd, echmea często stosowana jest do dekoracji mieszkań.)

Echmea w doniczce – stanowisko

Stanowisko, na którym będzie rosła echmea powinno być suche i ciepłe, nie powinna jednak stać bezpośrednio w pełnym słońcu. Nie należy się jednak martwić o to, że zaszkodzi jej ciepłe powietrze z kaloryfera – akurat na jego wpływ roślina jest odporna. Przy podlewaniu należy dostarczać wodę do dwóch miejsc – zarówno do środka rozety, jak i bezpośrednio do doniczki. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której ziemia w doniczce jest całkowicie sucha.

 

(Wyróżniamy kilka odmian rośliny, różniących się od siebie kolorem.)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 28, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty