Start Arrow OgródArrow Rośliny egzotyczne w domu – skrętnik w doniczce

Rośliny egzotyczne w domu – skrętnik w doniczce

Jeśli chcemy wybrać do domu roślinę doniczkową, która wygląda naprawdę uroczo, warto postawić na skrętnika. Oprócz urody, ma także i inne zalety: nie ma zbyt wielkich wymagań, ponadto jej kres kwitnienia jest bardzo długi.

Nie jest to roślina dobrze znana naszym kraju – pojawiła się u nas stosunkowo niedawno, jednak jej popularność stopniowo wzrasta. Środowiskiem naturalnym skrętnika jest Afryka Południowa. Często kwiat ten bywa mylony ze storczykiem, jednak tak naprawdę dużo bliżej mu do fiołka alpejskiego.

 

(Skrętnik bywa mylony ze storczykiem, bliżej mu jednak do fiołka alpejskiego.)

To, co wyróżnia skrętnika to naprawdę wdzięczny wygląd. Chodzi tu przede wszystkim o kwiaty – są bardzo duże i mają lejkowaty kształt. Występują w bardzo wielu barwach – spotkać można między innymi skrętniki różowe, białe, fioletowe, czerwone i niebieskie. Kwiaty umieszczone są na szczycie długich, około dwudziestocentymetrowych pędów. Roślina wypuszcza od kilku do kilkunastu kwiatów. Kwitnienie trwa od wczesnej wiosny do bardzo późnej jesieni, nierzadko przeciąga się też do zimy.  Może się  zdarzyć, że roślina będzie kwitła nawet przez 9 miesięcy! Liście skrętnika są długie (około 15-20 centymetrów), podłużne i pomarszczone.

 

(Skrętnik jako roślina doniczkowa staje się stopniowo coraz bardziej popularny.)

Najlepiej, aby roślina była ustawiona na stanowisku jasnym, jednak nie w bezpośrednim zasięgu promieniu słonecznych. Jeśli została kupiona jesienią, dobrym pomysłem może być zapewnienie jej dodatkowego światła – na przykład przy pomocy żarówki sodowej. Należy też pilnować odpowiedniej temperatury – latem powinna wynosić od 18 do 20 stopni, zimą zaś może być nieco niższa – może wynosić od 16 do 18 stopni.

 

(Okres kwitnienia skrętników jest wyjątkowo długi.)

Podłoże dla skrętnika powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. Bardzo ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza. Nie należy jednak liści spryskiwać bezpośrednio wodą, gdyż może to doprowadzić do powstania na liściach nieestetycznych plam. Wodę (o temperaturze pokojowej) lejemy zatem na podłoże. Raz na 10 dni skrętnikowi należy podać nawóz do kwiatów w stężeniu około 0,1%.

Najlepszym czasem na przesadzenie skrętnika jest luty lub marzec. Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę, najlepszą metodą będzie rozmnażanie z sadzonek liściowych. W tym celu jeden z liści przekrawamy wzdłuż na pół  wsadzamy w wilgotny piasek uciętą stroną do dołu. W niedługim czasie powinniśmy zaobserwować powstawanie nowych, małych roślinek.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Egzotyczne - fiołek afrykański | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-29 03:36:32

[...] najbliższym krewnym fiołka afrykańskiego jest inna popularna roślina domowa – skrętnik. Pierwsze wzmianki o fiołku afrykańskim pochodzą z 1893 roku, kiedy to roślina została odkryta [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty