Start Arrow OgródArrowRośliny do domu i ogroduArrow Rośliny Egzotyczne – wilczomlecz trójżebrowy

Rośliny Egzotyczne – wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecze stanowią bardzo dużą roślinę roślin – wyróżniamy aż 200 ich gatunków. Ich wygląd jest bardzo zróżnicowany – spotkać można zarówno wilczomlecze małe i kuliste, jak i takie, które mają formę krzewu lub małego drzewka. Szczególnie efektownym gatunkiem jest wilczomlecz trójżebrowy, często używany do dekoracji mieszkań.

Zobacz także:

Wilczomlecz trójżebrowy często bywa mylony z kaktusem – wygląd obu roślin jest bardzo zbliżony. Jego pędy są kanciaste i mają ciemnozieloną barwę. Każdy z nich składa się z trzech spłaszczonych „żeber” – stąd nazwa rośliny. Posiada też ciernie, jednak nie są imponującej długości – wynosi ona zaledwie 5 milimetrów. W górnej części pędów osadzone są jasnozielone liście o kształcie odwróconego jajka.

(Wilczomlecz trójżebrowy często mylony bywa z kaktusem.)

Roślina ta przywędrowała do nas z Afryki. Jest silnie trująca przy bezpośrednim spożyciu. Nie należy również doprowadzić do uszkodzenia jej pędów, gdyż wówczas zaczyna produkować gęsty sok przypominający wyglądem mleko, który może być niebezpieczny w kontakcie ze skórą lub oczami.

W domowych warunkach wilczomlecz trójżebrowy osiąga wysokość około 2 metrów i nie zakwita. Najlepiej czuje się na podłoży bardzo przepuszczalnym – może my użyć ziemi do kaktusów z domieszką kompostu liściowego. Roślinie nie przeszkadza bezpośrednie nasłonecznienie, wręcz przeciwnie – jest ono wskazane. Niedobór światła nie wyrządzi jej jednak zbyt dużej szkody.

(Roślina często stosowana jest do dekoracji mieszkań.)

Wilczomlecz trójżebrowy dobrze znosi suszę i powinien być podlewany niezbyt obficie, w szczególności zimą – podlewanie należy wówczas ograniczyć do minimum. Jest to bowiem okres, w którym roślina przechodzi w stan spoczynku. Latem natomiast podajemy w niewielkich ilościach nawóz mineralny przeznaczony dla kaktusów.

(Wilczomlecz trójżebrowy w środowisku naturalnym rośnie w najcieplejszych rejonach Afryki.)

Jeśli chcemy roślinę rozmnożyć, najlepiej zrobić to przez sadzonki wierzchołkowe. Odciętą sadzonkę należy w pierwszej kolejności zanurzyć w wodzie, dzięki temu ograniczymy wypływanie soku. Gdy miejsce cięcia zaschnie, sadzonkę umieszczamy w przepuszczalnym podłożu. Podlewamy dopiero po trzech tygodniach.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Premio! | Polskie Rękodzieło Odpowiedz 2013-08-08 11:36:12

[...] kaktusa, który nie jest kaktusem (wilczomlecz trójżebrowy jest [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: rośliny do domu i ogrodu