Start Arrow OgródArrow Rośliny egzotyczne: wymagające i piękne Anturium

Rośliny egzotyczne: wymagające i piękne Anturium

Anturium to bardzo piękna i elegancka roślina. Hodowana jest głównie na kwiaty cięte, jednak sporą popularność zyskała także jako roślina doniczkowa. Nie jest to jednak z całą pewnością roślina dla początkujących, nie należy bowiem do łatwych w uprawie.

Roślina ta należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).W naturalnym środowisku występuje w  tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Jest ona epifitem rosnącym na korze drzewa. Do uprawy w warunkach domowych najlepiej nadają się Anthurium scherzerianum, nieco większe od niego Anthurium andreanum, oraz Anthurium powabne.

 

(Anturium należy do bardzo wymagających roślin.)

Wygląd

Pędy rośliny są bardzo długie, a na szczycie każdego z nich znajduje się kolba otoczona pochwą. Zazwyczaj pochwa ma kształt sercowaty, jest czerwona i lśniąca. Można jednak spotkać odmiany pomarańczowe, różowe lub białe z czerwonawym, bądź żółtawym  nalotem.

 

(Kwiaty rośliny są czerwone i lśniące.)

Kolba kwiatostanu może być prosta, lub lekko nachylona ku dołowi. Jej długość to na ogół 6-10 cm. Na niej osadzone są kwiaty męskie i żeńskie  – te drugie maja bardzo zredukowany okwiat. Ich liście są podłużne i mają sercowaty kształt. Są błyszczące, w kolorze ciemnozielonym i mają długość 30-40 cm.

(Kolba kwiatostanu może być prosta, lub pochylająca się ku dołowi.)

Stanowisko

Anturium najlepiej czuje się na stanowisku ciepłym i dobrze nasłonecznionym, nie należy go jednak narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej ustawić je przy oknie od strony wschodniej lub północno-wschodniej. Nawet zimą temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

 

(Najczęściej spotykaną barwą kwiatów jest czerwień, ale można spotkać też i inne kolory.)

Podłoże i  pielęgnacja

Najlepszym podłożem dla rośliny jest substrat torfowy. Możemy też użyć ziemi znormalizowanej, lub mieszanki ziemi kompostowej z dodatkiem gliny. Bardzo ważne dla rozwoju rośliny jest odpowiednie podlewanie. W okresie wegetacji powinno być ono obfite, stosujemy letnią i miękką wodę – bardzo dobrze sprawdzi się nagrzana deszczówka. Roślina źle znosi nadmierne zasolenie, dlatego nawożenie powinniśmy przeprowadzać bardzo ostrożnie.

Kompozycje kwiatowe

Niezwykle oryginalne aranżacje z ciętymi kwiatem anturium nadadzą świeżości każdemu pomieszczeniu. Kompozycje kwiatowe: Biuro Kwiatowe Holandia.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 9, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Cyklamen perski: roślina, kwitnąca zimą | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-02-07 01:56:35

[...] Rośliny egzotyczne: wymagające i piękne Anturium Anturium to bardzo piękna i elegancka roślina. Hodowana jest głównie na... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród