Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – zamiokulkas zamiolistny

Rośliny Egzotyczne – zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny to roślina, którą sporą popularność osiągnęła stosunkowo niedawno – jeszcze kilka lat temu była niemożliwa do kupienia w Polsce. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo łatwa uprawa i odporność na niesprzyjające warunki.

Zobacz także:

Wygląd rośliny bywa mylący – często bowiem jest mylona z paprocią, palmą lub sagowcami (szczególnie często z popularną zamią). Tak naprawdę jednak zamiokulkas zamiolistny nie jest spokrewniony z żadną z tych grup, gdyż należy do obrazkowatych (Araceae). Jego krajem pochodzenia jest Tanzania.

(Liście rośliny są grube i błyszczące, w intensywnie zielonym kolorze.)

Zamiokulkas ma duże, grube, błyszczące liście o intensywnie zielonej barwie. Są długie na około 10 centymetrów i szerokie na około 5 centymetrów Są one osadzone na grubej, owalnej łodydze o wysokości około 80 centymetrów. W domowych warunkach roślina kwitnie niezwykle rzadko, jednak jeśli już tak się dzieje, kwiaty są koloru białego.

Roślinę najlepiej ustawić w półcieniu, a nawet pełnym cieniu. Dopiero bardzo silny niedobór światła jest jej w stanie zaszkodzić. W przypadku zbyt silnej ekspozycji na słońce liście mogą pokryć się brązowymi plamami. Jest to roślina lubiąca ciepło – najlepiej czuje się w temperaturze wynoszącej 20- 30 stopni Celsjusza. Zimą jednak jest w stanie wytrzymać w niższej temperaturze.

Podlewać roślinę należy umiarkowanie intensywnie, gdyż nadmiar wody powoduje żółkniecie liści i w konsekwencji prowadzi do… uschnięcia rośliny. Czasowy brak wody nie stanowi dla rośliny problemu. Przy intensywnym wzroście (w okresie od marca do sierpnia) należy jej podawać nawóz do roślin doniczkowych. Młode okazy przesadzamy co roku, w przypadku starszych – robimy to z mniejszą częstotliwością.

Jeśli przesadzimy z intensywnością podlewania, lub zapewnimy zamiokulkasowi zbyt niską temperaturę, może skończyć się to chorobą rośliny. Najczęściej gatunek ten bywa atakowany przez fytoftorozę i zgnilizny. Tę druga przypadłość możemy poznać po nieprzyjemnym, rybim zapachu – wówczas niestety roślina nadaje się tylko do wyrzucenia. Fytoftorozę możemy natomiast wyleczyć odpowiednimi specyfikami.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 29, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dekoracja łazienki: jakie kwiaty doniczkowe wybrać do łazienki? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-23 11:15:50

[...] długo mogą wytrzymać bez światła, jak np. efektowny skrzydłokwiat, popularne zielistki czy zamiokulkasy. Wtedy jednak warto mieć przynajmniej dwie doniczki z kwiatami i wymieniać je co parę dni, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty