Start Arrow OgródArrow Rośliny Egzotyczne – zygokaktus

Rośliny Egzotyczne – zygokaktus

Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik, zygokaktus , szlumbergera – to wszystko to nazwy tej samej rośliny o bardzo efektownym wyglądzie. Główną przyczyną jej niezwykłej popularności jest kwitnienie w okresie, kiedy mało która roślina wypuszcza kwiaty, czyli zimą.

Zobacz także:

Choć roślina należy do kaktusowatych, jej budowa różni się znacząco od innych przedstawicieli tego gatunku.  Najpopularniejsza jej nazwa, czyli zygokaktus, powstała w latach 90-tych. Alternatywna nazwa, czyli Schlumbergera pochodzi od nazwiska Francuza, który zasłynął jako właściciel wielkiej kolekcji jej okazów.

(Zygokaktus stanowi popularną zimową ozdobę mieszkań.)

Zygokaktus przywędrował do nas z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie rósł przede wszystkim w zagłębieniach między konarami drzew. Jego kilkudziesięciocentymetrowe pędy zwieszały się ku dołowi. W naszym kraju popularność osiągnął około stu lat temu, potem na jakiś czas zniknął, by niedawno powrócić do łask.

(Środowiskiem naturalnym rośliny są tropikalne lasy Brazylii.)

Roślina ta należy do roślin dnia krótkiego. Obecnie można napotkać ją w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. Kolory poszczególnych gatunków uzyskano, krzyżując ze sobą gatunki „czyste”. Najczęściej spotykamy kwiaty białe, kremowe, łososiowe, krwistoczerwone i fioletowe. Możemy spotkać dwa rodzaje liści, gładkie i owalne, oraz z ząbkowanym brzegiem.

(W naturze występuje wiele wariantów kolorystycznych rośliny.)

Najlepiej, aby roślina ustawiona była w chłodnym pomieszczeniu. Latem preferuje temperaturę pokojową, natomiast w okresie kwitnienia, czyli zimą, najlepsza temperatura dla niej to około 10-14 stopni Celsjusza. Miejsce, na którym stoi roślina powinno być także jasne, a światło, które do niej dociera – rozproszone. Pamiętajmy, że nie najlepiej znosi ona zmiany miejsca – może na nie reagować  zrzucaniem pąków kwiatowych.

(Bardziej oryginalne kolory uzyskano, krzyżując ze sobą gatunki "czyste".)

Jak podłoże najlepiej sprawdzi się substrat próchniczy z odrobiną ziemi i piasku. Powinno ono być cały czas wilgotne, jednak nie może być zanadto przemoczone. Roślinę podlewamy więc oszczędnie, stosując do tego celu letnią, miękką wodę. W okresie spoczynku podlewanie powinno zostać ograniczone. Zygokaktus nawozimy w okresie wzrostu co dwa tygodnie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród