Start Arrow OgródArrow Rośliny na Boże Narodzenie

Rośliny na Boże Narodzenie

W polskiej tradycji najbardziej znanym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest oczywiście choinka. Tym mianem określa się zarówno drzewko jodły, jak i sosnę lub świerk. Poza  granicami naszego kraju do dekoracji świątecznych wykorzystuje się jednak również inne rośliny, które  i u nas cieszą się rosnącą popularnością. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych z nich.

Ostrokrzew

Zobacz także:

Charakterystyczna roślina o czerwonych owocach i kształtnych liściach to ostrokrzew kolczasty. Przywędrował do nas z basenu Morza Śródziemnego. W naszym klimacie występuje pod postacią krzewu, jednak w cieplejszych rejonach świata osiąga nawet kilkanaście metrów wysokości. Znane z kartek świątecznych czerwone, kuliste owoce pojawiają się od września do grudnia.

 

(Charakterystyczne owoce ostrokrzewu)

Ta najbardziej znana odmiana to tylko jeden z 400 rodzajów ostrokrzewu. Niektóre, mniej znane, mają owoce w innych kolorach, na przykład czarne lub złote. Różnią się one od siebie także liśćmi. Przykładowo, ostrokrzew Meservy będący skrzyżowaniem ostrokrzewu kolczastego z  odmianą Ilex Rugosa posiada liście o przepięknym, niebieskim połysku.

Jemioła

Roślina ta w naturze nie cieszy się dobrą sławą. Jest bowiem półpasożytem – rośnie na innych drzewach, ciasno je oplatając. Sama syntetyzuje substancje odżywcze, nie robi zatem krzywdy roślinie na której żyje, czerpiąc od niej jedynie wodę i sole mineralne. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy występuje ona masowo, osłabiając żywiciela. Choć jemioła sama w sobie nie należy do najpiękniejszych roślin, często stosowana jest w świątecznych dekoracjach. Czasem, aby podnieść jej walory estetyczne stosuje się rozmaite dodatki – na przykład brokat lub farbę w sprayu.

 

(Dekoracja świąteczna z wykorzystaniem jemioły)

Na przestrzeni dziejów roślina ta stała się jednym z symboli Gwiazdki. Z krajów nordyckich pochodzi zwyczaj wieszania jej przy wejściu do domu  w Boże Narodzenie. Wierzono głęboko, że w ten sposób w domu zagości miłość, szczęście i wybaczenie. Przypisywano jej także moc trzymania złych duchów z dala od domostwa. Inny, znany do dziś zwyczaj to pocałunek pod gałązką jemioły –  zwyczaj ten pochodzi z XVII-wiecznej Anglii. Według niego pod jemiołą w Święta możemy pocałować w zasadzie każdego, a parom wróży długie lata szczęśliwego, wspólnego życia.

Gwiazda Betlejemska

Roślina ta, inaczej zwana poinsecją wywodzi się z Ameryki Południowej. Mało kto wie, że w ciepłym klimacie, z którego się wywodzi, potrafi osiągnąć wysokość nawet pięciu metrów! Wyróżnia się niezwykle oryginalnymi, czerwonymi kwiatami, których kształtu nie sposób pomylić z żadną inną rośliną. Mniej znane odmiany występują także w różowej i białej wersji kolorystycznej. Kolejną jej cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. przykwiatków, czyli liści otaczających kwiaty. Uwaga! Sok rośliny jest silnie drażniący. Jeśli zatem dojdzie nawet do drobnego uszkodzenia rośliny, należy unikać kontaktu wydzielanej przez nią substancji ze skórą.

 

(Gwiazda Betlejemska, zwana też poinsecją)

Co ciekawe, choć dziś symbolizuje Boże Narodzenie, zwyczaj ozdabiania nią domów ma korzenie dalekie od chrześcijaństwa. Tradycja ta wywodzi się z Ameryki – Aztekowie wierzyli, że jest to kwiat zabarwiony krwią bogini, której wskutek nieszczęśliwej miłości pękło serce. W Europie roślinę spopularyzował ambasador Meksyku Joel Poinsetti. To właśnie od jego nazwiska pochodzi alternatywna nazwa Gwiazdy Betlejemskiej.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Aranżacje Wnętrz - świąteczne dodatki na ostatnią chwilę - 8 zdjęć aranżacyjnych | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-02 14:04:44

[...] Rośliny na Boże Narodzenie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty