Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – drzewo czereśniowe

Rośliny Ogrodowe – drzewo czereśniowe

Smak czereśni można bez wahania nazwać jednym ze smaków lata. Jeśli pragniemy mieć lepszy dostęp do tych pysznych owoców, nie jest to trudne. Drzewa czereśniowe są bardzo łatwe w uprawie i rzadko padają ofiarą szkodników, dlatego cieszą się dużą popularnością.

Zobacz także:

Czereśnia (Prunus avium) jest rośliną z rodziny różowatych. Jest w stanie osiągnąć wysokość nawet do 20m. Na ogół jednak hamuje się jej wzrost, aby ułatwić zbieranie owoców. Wyróżniamy  odmiany wysokopienne i niskopienne oraz szpalerowe.

Kwitnienie czereśni odbywa się wczesną wiosną – na przełomie marca i kwietnia. Pojawiają się wówczas kwiaty o barwie białej lub jasnoróżowej. Owocowanie rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do drugiej połowy lipca.

 

(Kwiaty czereśni mają kolor biały lub jasnoróżowy)

Warunkiem koniecznym do poprawnego owocowania czereśni jest obecność zapylacza. Może on kwitnąć w naszym ogrodzie, bądź u sąsiada. Jakie rośliny najlepiej pełnia rolę zapylacza? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od danego rodzaju drzewa. Przy zakupie sadzonek informację o tym możemy znaleźć na etykietce. Dużo zależy od stanowiska i panujących na nim warunków glebowo-klimatycznych.

 

(Aby czereśnie prawidłowo owocowały, konieczna jest obecność zapylacza)

Choć czereśnie nie należą do roślin wymagających, zdecydowanie lepiej owocują w sprzyjających warunkach. Najkorzystniejsze są dla nich gleby bogate w wapń i niski poziom wód gruntowych. Pielęgnacja drzew czereśni jest stosunkowo łatwa – nie musimy formować ich koron, gdyż niejako „formują się same”. Pamiętajmy, że moment zbioru owoców trzeba dobrze wyczuć – zebrane za wcześnie będą małe i niesmaczne. W razie dużych opadów czereśnie trzeba szybko zebrać, aby nie zaczęły gnić na drzewach.

 

(Poszczególne odmiany czereśni różnią się od siebie kolorem)

Najbardziej popularne odmiany czereśni to:

  • Burlat – słodkie i soczyste owoce o ciemnoczerwonym miąższu zbieramy w połowie czerwca. Drzewa są wysokie i owocują bardzo obficie.
  • Summit – drzewo średniej wysokości, regularnie wydaje czerwone owoce. Zbiory przeprowadzamy w pierwszej połowie lipca.
  • Kordia – bardzo duże owoce, o charakterystycznej ciemnoczerwonej (niemal czarnej) barwie. Zbieramy je na początku lipca. Drzewo jest średniej wielkości, jego kwiaty są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury.
  • Vega – żółte owoce z charakterystycznym, delikatnym rumieńcem. Sporych rozmiarów drzewo obficie owocuje. Zbiór owoców przeprowadzamy na początku lipca.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty