Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – fuksja

Rośliny Ogrodowe – fuksja

Fuksja to jedna z roślin, które w okresie letnim zdobią nasze ogrody i balkony, nadając im niezwykłych barw. To właśnie charakterystyczny, intensywny kolor i ciekawy kształt jej kwiatów jest główną przyczyną, dla której roślina ta jest tak chętnie hodowana.

Zobacz także: 

Fuksja, zwana także ułanką, przywędrowała do nas z Azji Wschodniej. Tak naprawdę znanych jest aż dwa tysiące gatunków fuksji, jednak tylko około pięćdziesięciu cieszy się prawdziwą popularnością ze względu na walory dekoracyjne. Najczęściej występujące barwy to róż, fiolet, czerwień i purpura, rzadziej zdarza się błękit.

 

(Spośród dwóch tysięcy gatunków fuksji popularnością cieszy sie około pięćdziesięciu)

Spośród gatunków fuksji możemy wydzielić trzy grupy:

  • Wielokwiatowe –  o bujnym kwiatostanie, często stosowane w celach dekoracyjnych  także jako ozdoba mieszkania. Mogą być wykorzystywane między innymi do tworzenia drzewek ozdobnych.
  • Gazonowe – kwitną długo i obficie, ich pojedyncze kwiaty mogą przybierać najróżniejsze barwy.
  • Kaskadowe – ich kwitnienie przeciąga się aż do okresu jesiennego. Ich kwiaty są półpełne i występują w rozmaitych barwach.

Najlepsze podłoże dla fuksji to gleba próchnicza, torfowa, o odczynie pH 6,0 – 6,5. Roślina ta „lubi” cieniste lub półcieniste stanowiska. Aby rosa zdrowo i pięknie kwitła, potrzebne jest nawożenie w odstępach tygodniowych i bardzo obfite podlewanie. Najlepiej by było, aby w razie możliwości rosła na miejscu osłoniętym od wiatru.

 

(Swoją popularność fuksje zawdzięczają głownie ciekawym kolorom i fantazyjnym kształtom)

Fuksja niestety nie jest rośliną zimotrwałą, musi więc zimą być przechowywana w pomieszczeniu. Temperatura w miejscu przechowywania nie powinna być jednak zbyt wysoka, aby roślina nie wypuściła pędów – powinna wynosić około 2-3 stopni Celsjusza.

Pewien problem przy hodowli fuksji stanowi ich niska odporność na choroby. Szczególnie często są atakowane przez szarą pleśń. Pierwszym jej objawem są żółte plany, które po pewnym czasie zmieniają kolor na brązowy, a następnie gniją i pokrywają się szarym nalotem.

 

(Wadą fuksji jest jej podatność na choroby)

Jeśli chodzi natomiast o choroby grzybowe, fuksja często atakowana jest przez rdzę, w wyniku której pokrywa się brunatnymi nabrzmieniami, które z czasem zaczynają pylić. Zdarza się też, że fuksje są atakowane przez mszyce, roztocza i przędziorki.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-07-20 21:25:34

ostatnie zdjęcie to nie jest fuksja-to tzw grudzień:-))

Rośliny Ogrodowe - uprawa piwonii | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-17 10:31:08

[...] Rośliny ogrodowe – fuksja [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty