Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – irysy

Rośliny Ogrodowe – irysy

Irysy, zwane także kosaćcami, swoją popularność zawdzięczają bajkowym kształtom i szerokiej gamie kolorów. Ich dodatkową zaletą jest łatwość adaptacji: równie dobrze czują się w skalnym ogródku, jak w pobliżu wody. Równie efektownie ozdobią nasz ogród, jak i balkon.

Zobacz także:

Subtelna uroda irysów sprawiła, ze na przestrzeni dziejów stanowiły często spotykany motyw artystyczny – pojawiały się między innymi w malarstwie religijnym. Ich nazwa pochodzi od imienia greckiej bogini tęczy – Iris.

Ilość ich gatunków  jest olbrzymia – szacuje się, że jest ich około 200. Łączy je jedna wspólna cecha – budowa kwiatów. Każdy kwiat złożony jest z sześciu charakterystycznie wygiętych płatków. Efektowne są nie tylko kwiaty, ale także i liście – zdobią ogród również po przekwitnięciu irysów. Wysokość poszczególnych gatunków i jest bardzo zróżnicowana – waha się od 20 cm do 1,3 m.

(Irysy wyróżniaja się charakterystyczną budową)

Niestety, irysy nie najlepiej znoszą nasz klimat. Przyzwyczajone są do długiego, suchego lata oraz łagodnej zimy. Konieczne jest zatem dobre zabezpieczenie ich przed mrozami. Najlepiej klimat naszej szerokości geograficznej znosi kosaciec żyłkowany (Iris reticulata). Dużą popularnością cieszy się też kosaciec bródkowy (Iris x barbata) z rodziny  kosaćców kłączowych.

Duże znaczenie dla jakości roślin ma termin ich sadzenia. Zależy on od serii – irysy z serii Juno i Xiphium powinny być sadzone w październiku, zaś z serii Reticulata – już we wrześniu. Pamiętajmy, ze jeśli posadzimy je za wcześnie, mogą przedwcześnie rozkwitnąć, co im zaszkodzi.

Jeśli chodzi o stanowisko pod ich uprawę – im silniej nasłonecznione miejsce wybierzemy, tym lepiej, gdyż dobrze czują się w wysokiej temperaturze. Lekki cień jednak również im nie zaszkodzi. Najlepiej sadzić je na glebie o odczynie obojętnym (jeśli odczyn gleby jest zasadowy, dodajmy do niej nieco siarki, zaś jeśli jest zbyt kwaśna – odrobinę wapna), żyznej i przepuszczalnej. Im lżejsza jest gleba w danym miejscu, tym lepiej dla roślin. Jeśli jest zbyt ciężka i zwięzła, warto dodać do niej odrobinę piasku, torfu, kory lub trocin.

(Irysy są popularną ozdobą ogrodów i balkonów)

Cebule powinniśmy sadzić na głębokości około 8-10 centymetrów. Odległość pomiędzy poszczególnymi cebulami powinna być równa głębokości sadzenia. Najefektowniej wyglądają posadzone w zwartej grupie. Jak wszystkie kwiaty cebulowe są podatne na zakażenia grzybowe, warto zatem przesadzać je co 3-4 lata na stanowisko, gdzie nie sadziliśmy wcześniej żadnych roślin cebulowych.

Co 2-3 tygodnie warto przeprowadzić nawożenie przy pomocą mieszanki nawozów mineralnych. Irysy powinny być podlewane umiarkowanie obficie, podstawą ich pielęgnacji jest usuwanie na bieżąco przekwitłych kwiatów i łodyg, oraz pilnowanie, aby nasiona się nie zawiązały. Zdrowych liści nie należy ścinać, powinny być ręcznie usuwane zimą lub wiosną. Podczas wegetacji powinniśmy ręcznie przeprowadzać odchwaszczanie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród