Start Arrow OgródArrow Rośliny ogrodowe jesienią: aster, czyli zwiastun jesieni

Rośliny ogrodowe jesienią: aster, czyli zwiastun jesieni

Astry to kwiaty, które intensywnymi barwami ożywiają nasz ogród, gdy czuć już nadejście jesieni. Niewiele osób wie, że ich niektóre odmiany rozkwitają także latem, a nawet późną wiosną. Choć w ostatnich latach nieco straciły na popularności, warto przekonać się do tych efektownych kwiatów, które pomogą nam zatrzymać lato na nieco dłużej.

Pochodzące z języka greckiego słowo „aster” oznacza gwiazdę. Takie porównanie wcale nie dziwi – ich piękno sprawia, że błyszczą na tle innych kwiatów. Pędy astrów mają około 20-30 cm długości. Każdy z nich zakończony jest kwiatem o średnicy 4-5 cm. Kwiaty mają żółte środki, a ich płatki utrzymane są w jednym z odcieni fioletu, różu i czerwieni, zdarzają się też astry białe.

(Najczęściej spotykane barwy astrów to róż, fiolet i czerwień)

Wygląd astrów jest prosty i bezpretensjonalny, Dzięki temu świetnie sprawdzą się w bardzo różnych projektach ogrodów. Nadają się zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do ogrodów w stylu angielskim, wiejskim, bądź rustykalnym. Mogą być ozdobą ogródka skalnego lub rabaty.

(Charakterystyczną cechą astrów są żółte środki)

Obecnie znanych jest około 600 gatunków astrów. Większość z nich kwitnie jesienią choć istnieje kilka gatunków, które rozkwitają już wiosną. To właśnie one najlepiej nadają się do ogródka skalnego. Zazwyczaj są też bardziej efektowne (bardziej rozgałęzione i większe) od gatunków jesiennych. Przykładem gatunku wiosennego jest aster alpejski, która rozkwita pod koniec maja i na początku czerwca.

 

(Astry mają żółte środki, a ich płatki utrzymane są w jednym z odcieni fioletu, różu i czerwieni, zdarzają się tez astry białe.)

Najczęściej w polskich ogrodach spotkać można następujące gatunki astrów:

  • Aster nowobelgijski – o ciemnozielonych, gładkich liściach i wyjątkowo dużych koszyczkach kwiatowych. Rozrastają się bardzo silnie, jeśli nie będziemy ich kontrolować mogą zagłuszyć sąsiednie rośliny. Występują w wielu kolorach, między innymi czerwonym (odmiana „Royal Ruby”), różowym („Fellowship”) i białym („Weisser Elephant”).
  • Aster nowoangielski – występuje w zwartych kępach. Wysokośc każdej kępy sięga około 1 m. Do bardziej znanych odmian należą: różowy „Paul Gerber”, różowo-fioletowy „Harrington’s Pink”, czerwony „Andenken an Paul Gerber” oraz fioletowy „Lady in Blue”.
  • Aster krzaczasty – wysokością sięga 40 cm, na szczycie każdego z pędów znajduje się rozgałęziona wiecha kwiatów. Występują w wielu barwach, mogą być między innymi ciemnoróżowe („Jenny”), jasnoróżowe („Kassel”), lub różowo-fioletowe („Herbstgruss von Bresserhof”).

(Astry zachwycają bezpretensjonalnym pięknem)

Miejsce, na którym będą rosły astry powinno być dobrze nasłonecznione i przewiewne. Gleba musi być żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Konieczne jest regularne i obfite podlewanie. Należy tez bezwzględnie pamiętać o ich nawożeniu. Podłoże ubogie w składniki mineralne sprawi bowiem, że rośliny zaczną gubić liście. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe z dużą ilością potasu. Pamiętajmy też, by wybierać nawozy, w których nie ma zbyt wiele azotu, gdyż źle wpływa to na jakość kwiatostanów.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 19, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Ogrodowe - uprawa wrzosów i wrzośców | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-13 13:52:59

[...] Rośliny ogrodowe – aster, czyli zwiastun jesieni [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty